Rus paralı asker şirketi Wagner, Soledar kasabasını ele geçirdiklerini öne sürdü

Rus paralı asker şirketi Wagner, Soledar kasabasını ele geçirdiklerini öne sürdü
Yayınlanma:
A+ A-
Rusya ordusuna Ukrayna savaşında destek olan paralı asker şirketi Wagner Grubu'nun lideri Ukrayna'nın doğusundaki Soledar kasabasını ele geçirdiklerini öne sürdü. Ukrayna yönetimi ise kasabanın kontrolünün Rusya'da olmadığını duyurdu.

Artı Gerçek - Rus paralı asker grubu Wagner Grubu'nun patronu Yevgeni Prigojin, Ukrayna'nın doğusundaki Donetsk'te yer alan tuz madenciliğiyle ünlü Soledar kasabasını ele geçirdiklerini öne sürdü.

Salı akşamı Telegram hesabından bir açıklama yapan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Ukrayna savaşındaki müttefiklerinden Prigojin "Wagner birimleri Soledar bölgesinin tamamının kontrolünü ele geçirdi" dedi. Kasaba merkezinde çatışmaların sürdüğünü söyleyen Prigojin "Esir alınanların sayısı yarın açıklanacak" ifadelerini kullandı.

Rus ordusu coğrafi açıdan kilit önemdeki Soledar'da kontrolü ele geçirerek yakınındaki Bahmut kentine ve Ukrayna'nın doğusunda daha fazla derine doğru ilerlemek istiyor. Bahmut, Donbas'ı oluşturan Donetsk ve Lugansk bölgeleri arasındaki stratejik bir ikmal hattı üzerinde yer almakta. Bu şehrin kontrolünü ele geçirmek, Rusya için stratejik önemde.

RUSYA SAVUNMA BAKANLIĞI: KASABA KUZEY VE GÜNEYDEN KUŞATILDI

Rusya Savunma Bakanlığı bugün yaptığı açıklamada ise Rus kuvvetlerinin Ukrayna'nın Soledar kasabasını kuzey ve güneyden kuşattığını, Rus hava kuvvetlerinin de kentteki Ukrayna mevzilerini vurduğunu açıkladı.

UKRAYNA ORDUSU İDDİAYI YALANLADI

Ukrayna ordusu ise Rus güçlerinin kasabanın kontrolünü aldığı yönündeki haberleri yalanladı. Ukrayna Silahlı Kuvvetleri Doğu Kuvvetler Grubu Sözcüsü Sergey Cherevaty, "Kasaba Rusya Federasyonu'nun kontrolünde değil. Şu anda şiddetli çatışmalar yaşanıyor. Bölgede karmaşık bir durum var" dedi. CherevatY, "Bahmut yakınlarındaki çatışmaların yoğunluğu İkinci Dünya Savaşı ile karşılaştırılabilir" ifadelerini kullandı.

Ukrayna yönetimi daha önce de kasabadaki güçlerinin hala direndiğini açıklamıştı. Ukrayna Savunma Bakan Yardımcısı Hanna Maliar salı akşamı, kasaba için savaşın hala devam ettiğini söylemiş "Savaşçılarımız cesurca savunmayı tutuyor" demişti. Ukrayna ordusu ise sabah saatlerinde yaptığı rutin açıklamada ise Soledar'daki çatışmalar hakkında ayrıntı vermedi. Kasabanın adı sadece Donetsk bölgesinde bombalanan yerler arasında sayıldı.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy dün "Soledar'da ayakta kalan duvar kalmadığını" söylemiş ve "toprağın Rus askerlerinin cesetleriyle dolduğunu" öne sürmüştü. Zelenskiy "Delilik böyle gözüküyor. Soledar'daki askerlerimizin dayanıklılığı sayesinde Ukrayna'ya ek süre ve ek güç kazandırdık" ifadelerini kullanmıştı. Ukrayna Savunma Bakanlığı salı günü geç saatlerde Twitter'dan yaptığı paylaşımda "Muazzam kayıplar verdikten sonra bile, Rusya hala çılgınca bir şekilde Avrupa'nın en büyük tuz madenine ev sahipliği yapan Soledar'ı ele geçirmeye çalışıyor" ifadelerini kullanmıştı.

İNGİLTERE SAVUNMA BAKANLIĞI WAGNER'İN SOLEDAR'DAKİ VARLIĞINI AÇIKLAMIŞTI

İngiltere Savunma Bakanlığı dün Rus güçlerinin yanı sıra bölgede Rus paralı asker grubu Wagner güçlerinin de olduğunu belirterek Rus kuvvetlerinin son dört gün boyunca kaydettikleri ilerlemenin ardından kasabanın kontrolünü "muhtemelen" ele geçirdiğini duyurmuştu. Bakanlık bununla birlikte, Rusya'nın "Ukrayna kuvvetleri derinlemesine istikrarlı savunma hatları ve ikmal yolları üzerinde kontrol sağladığı için kasabayı yakın zamanda kuşatmasının pek olası olmadığını" da söylemişti. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar