Zelenskiy: Soledar kasabasında ayakta duvar kalmadı

Zelenskiy: Soledar kasabasında ayakta duvar kalmadı
İngiltere Savunma Bakanlığı, Rusya ordusu ve paralı asker grubu Wagner üyelerinin Ukrayna'nın doğusundaki Soledar kasabasının kontrolünü ele geçirmiş olabileceğini duyurdu. Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy de "kasabada ayakta duvar kalmadı" dedi.

Artı Gerçek - Rusya - Ukrayna savaşında 320 gün geride kalırken Rusya kuvvetlerinin Ukrayna'nın doğusundaki tuz madeni kasabası Soledar'da saldırılarını genişlettiği açıklandı. İngiltere Savunma Bakanlığı Rus güçlerinin yanı sıra bölgede Rus paralı asker grubu Wagner güçlerinin de olduğunu öne sürerek Rus kuvvetlerinin son dört gün boyunca kaydettikleri ilerlemenin ardından kasabanın kontrolünü "muhtemelen" ele geçirdiğini duyurdu.

Bakanlık, Rusya ve Wagner'in son dört gün içinde "Bahmut'u kuzeyden kuşatmak ve iletişim hatlarını bozmak için büyük olasılıkla bir çaba" olarak nitelendirdiği taktik ilerlemeler kaydettiğini söylüyor. Bununla birlikte, Rusya'nın "Ukrayna kuvvetleri derinlemesine istikrarlı savunma hatları ve ikmal yolları üzerinde kontrol sağladığı için kasabayı yakın zamanda kuşatmasının pek olası olmadığını" da ekliyor.

Donetsk bölgesinde yer alan Bahmut şehri savaş boyunca yaşanan çatışmalarda iki tarafın da ağır kayıplar verdiği bir yer. Soledar'da Ukrayna askerleri arasında bulunan tanınmış gazeteci Yuriy Butusov, Rus güçlerinin Ukrayna'nın şehre giden ana ikmal yolu üzerinde kontrol kurduğunu yazdı. Butusov "Bu tam bir kuşatma değil, ancak rota boyunca normal ikmal imkansız ve bu savunma için kritik" dedi.

Bakhmut, Donbas'ı oluşturan Donetsk ve Lugansk bölgeleri arasındaki stratejik bir ikmal hattı üzerinde yer almakta. Bu şehrin kontrolünü ele geçirmek, Rusya'ya diğer iki büyük şehir Kramatorsk ve Sloviansk'ta ilerlemesi için bir sıçrama tahtası sağlayabilir.

ZELENSKİY: SOLEDAR'DA TOPRAK RUS ASKERLERİNİN CESETLERİYLE DOLU

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy ise dün gece yayınladığı video mesajda Soledar ve Bahmut'un aldığı ağır hasara rağmen direndiğini söyledi.

"Soledar'da ayakta kalan duvar kalmadığını" söyleyen ve "toprağın Rus askerlerinin cesetleriyle dolduğunu" öne süren Zelenskiy " Delilik böyle gözüküyor. Soledar'daki askerlerimizin dayanıklılığı sayesinde Ukrayna'ya ek süre ve ek güç kazandırdık" dedi.

Ukrayna Silahlı Kuvvetleri ise son 24 saatte Rus güçlerinin 31 hava saldırısı ve sekiz füze saldırısı yaptığını, roketatarlarla 63 saldırı düzenlediğini ve Harkov, Herson, Kramatorsk ve Özi kentlerini vurduğunu duyurdu.

Rusya'ya bağlı Donetsk Halk Cumhuriyeti (DHC) savunma karargahı dün Soledar kenti yakınındaki Bahmutskoye köyünün Rus güçlerinin eline geçtiğini açıklamıştı. Karargahın Telegram hesabından yapılan açıklamada, "9 Ocak 2023 itibarıyla Rusya Silahlı Kuvvetleri, Donetsk Halk Cumhuriyeti topraklarındaki Bahmutskoye köyünü özgürlüğüne kavuşturmuştur" denmişti. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar