Rus ve Ukraynalı ombudsmanlar yarın Ankara'da görüşecek

Rus ve Ukraynalı ombudsmanlar yarın Ankara'da görüşecek
Rusya ve Ukrayna'nın insan hakları alanındaki ombudsmanları yarın Ankara'da görüşecek. Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç "Türkiye, Ukrayna ve Rusya arasında üçlü bir görüşme yapacağız" dedi. Görüşmede esir takası konusunun da ele alınması bekleniyor

Artı Gerçek - Ukraynalı ve Rus Ombudsmanlar 11 ve 12 Ocak günleri arasında Ankara'da yapılacak uluslararası bir forum kapsamında bir araya gelecek. Gelişmeyi hem Rusya hem de Ukrayna resmi haber ajansları duyurdu.

Tarafların Ankara'da Kamu Denetçiliği Kurumu'nun (KDK) yarın başlayacak olan ve 50'nin üzerinde ombudsmanın katılacağı "21. Yüzyılda İnsan Haklarının Geleceği" konulu uluslararası ombudsmanlık konferansında görüşmesi bekleniyor.

Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç Anadolu Ajansı'na yaptığı açıklamada "Türkiye, Ukrayna ve Rusya arasında üçlü bir görüşme yapacağız. Ombudsmanlar olarak çocuk hakları, insan hakları, yaralılar ve askerlerin değişimi konusunda bir yol haritası belirlemeye çalışacağız" dedi.

Rusya'nın insan hakları alanındaki ombudsmanı Tatiana Moskalkova da Interfax haber ajansına verdiği demeçte, Ukraynalı mevkidaşı Dmitro Lubinets ile yapacağı görüşmeye ilişkin bilgi verdi. Ukrayna tarafı ile yapacakları muhtemel görüşme için hazırlık yaptıklarını belirten Moskalkova, "Böyle bir toplantı planlıyoruz. Bir toplantı ihtimalini ve müzakerelerimizin muhtemel öncü gündemini istişare ediyoruz" dedi.

ESİR TAKASI KONUSUNUN DA ELE ALINMASI BEKLENİYOR

Müzakerelerin daha fazla savaş esiri değişimi olasılığını da içermesi bekleniyor. Ukrayna'nın Ukrinform haber ajansına konuşan Lubinets de görüşmede temel meselenin "askerlerin geri dönüşü" olduğunu söyledi. Lubinets "Bu görüşme birkaç gün içinde Türkiye'de gerçekleşecek ve bizim gündemimiz yine kahramanlarımızın (Ukraynalı esirler) geri dönüşü olacak. Ayrıca geçici olarak Rus işgalindeki topraklarda alıkonulan ve evlerine dönüşüne izin verilmeyen Rusya'nın kaçırdığı sivil esirler konusunu da gündeme getirmeyi planlıyoruz" dedi.

Bu görüşmelerde Rus tarafının takınacağı tavır konusunda bir öngörüsü olmadığını dile getiren Lubinets, "Şimdilik bu konuyu değerlendirmeye hazır olduklarına dair sinyaller aldığımızı söyleyebilirim. Ancak alenen bir şey söyleyemem" ifadelerini kullandı.

36 KEZ ESİR TAKASI YAPILDI

Rusya ve Ukrayna arasında 320 günü geride bırakan savaşta şu ana kadar 36 kez esir takası yapıldı. İki ülke son olarak 50 Ukraynalı ve 50 Rus askerini takas etmişti. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar