Kiev'den Rusya'yı kızdıracak açıklama: 'Fiilen NATO üyesi olduk'

Kiev'den Rusya'yı kızdıracak açıklama: 'Fiilen NATO üyesi olduk'
Ukrayna Savunma Bakanı Oleksii Reznikov ülkesinin yasal şekilde olmasa da fiilen NATO üyesi olduğunu söyledi. Diğer Yandan Polonya ve İngiltere'nin ardından Fransa da Ukrayna'ya savaşta kullanması için tank göndereceğini duyurdu.

Artı Gerçek - Ukrayna Savunma Bakanı'ndan yaklaşık 11 aydır savaştıkları Rusya'yı kızdıracak yeni bir açıklama geldi. Başkent Kiev'de BBC'nin sorularını yanıtlayan Ukrayna Savunma Bakanı Oleksii Reznikov "Ukrayna ve Ukrayna'nın silahlı kuvvetleri NATO'nun de facto (fiili) ] üyesi oldu. De jure (hukuki olarak) değil, fiilen. Çünkü silahlarımız ve onu nasıl kullanacağımıza dair anlayışımız var" ifadelerini kullandı. Reznikov Ukrayna'nın uzun süredir istediği tank ve savaş uçağı dahil silahları elde edeceğinden emin olduğunu da söyledi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin geçen yıl şubat ayında Ukrayna'ya "özel askeri operasyonunu" başlatırken Rusya'nın kendisini zayıflatmak isteyen Batı ülkelerine karşı "varoluşsal bir savaşa" girdiğini söylemiş, çok sayıda Rus yetkili savaşla beraber Batı ülkelerinin silah yardımı yaptığı Ukrayna'da "NATO ile savaştıklarını" savunmuştu. Ukrayna yıllarca NATO'ya girmeye çabalasa da Rusya komşusunun bu adımını kendisine yönelik bir tehdit olarak görüyor.

sal26hc2y5jsrnut2kxy7mkxp4.jpg
Ukrayna Savunma Bakanı Oleksii Reznikov (Reuters)

'NATO'NUN YASAL ÜYESİ OLACAĞIMIZDAN DA EMİNİM'

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy geçen aylarda NATO'ya hızlı katılım için baskı yapmıştı ancak sonuca ulaşamamıştı. Ülkenin örgüte tam üyeliğinin ne zaman gerçekleşeceği belirsiz. NATO Antlaşması'nın beşinci maddesi, herhangi bir üyeye yönelik silahlı saldırının, tüm üyelere karşı yapılmış sayılması gerektiğini söylüyor.

NATO'nun çatışmanın bir tarafı olarak görülmemek için adımlar attığı hatırlatılan Reznikov ise yorumlarının Rusya veya NATO tarafından tartışmalı olarak görülmesi olasılığını reddetti. Halihazırda ülkesinde savaş olduğunu ve Batı'nın artan silah yardımlarının gerginliği daha yükselteceğinden endişe etmenin anlamsız olduğu görüşünde olduğunu açıklayan Reznikov, " (Yorum) Neden tartışmalı olsun? Bu doğru. Bu bir gerçek. Yakın gelecekte NATO'nun de jure (yasal) üyesi olacağımızdan eminim" dedi.

FRANSA UKRAYNA'YA TANK VERMEYE HAZIRLANIYOR

Bu arada Fransa iki ay içinde Kiev güçlerine AMX 10-RC sınıfı tanklar vermeyi umduğunu duyurdu. Kararı açıklayan Fransa Savunma Bakanı Sebastien Lecornu, Ukraynalı mevkidaşı Reznikov ile 12 Ocak'ta telefon görüşmesi yaptığını ve görüşmede Fransa'nın Ukrayna'ya genel desteğini ilettiğini aktardı. Birkaç gün önce Polonya ve İngiltere de ilk kez Kiev güçlerine muharebe tankları teslim etme planlarını açıklamıştı. Ukrayna'nın "tanklar, savaş uçakları ve 300 km'deki hedefleri vurmak için uzun menzilli silahlar" alacağından emin olduğunu söyleyen Reznkiov'a göre bunun sebebi Batı ülkelerinde “işlerin değişmesi."

UKRAYNA: SOLEDAR'DA EN AZ 500 SİVİL MAHSUR KALDI

Öte yandan Ukraynalı yetkililer Rus ordusuna bağlı paralı asker şirketi Wagner Grubu üyeleriyle çok şiddetli çatışmaların yaşandığı Donetsk bölgesindeki tuz madenciliği kasabası Soledar'da aralarında 15 çocuğun da olduğu en az 599 kişinin mahsur kaldığını duyurdu. Ukrayna'nın Donetsk valisi Pavlo Kyrylenko, Ukrayna devlet televizyonuna 15'i çocuk olmak üzere 559 sivilin Soledar'da kaldığını ve tahliye edilemediğini söyledi. Daha önce Wagner'in patronu Yevgeni Prigojin, savaşçılarının kasabayı ele geçirdiğini iddia etse de hem Ukrayna hem de Rusya, Wagner'in resmen kasabada kontrolü ele geçirdiğini doğrulamamış ve çatışmaların sürdüğünü duyurmuştu.

REZNİKOV: KANDAN PARA KAZANACAKLAR

Ukrayna Savunma Bakanı Reznikov BBC'ye verdiği röportajda Soledar'daki durumun "çok zor" olduğunu ancak "kontrol altında" olduğunu savundu. Wagner savaşçılarının "dalga dalga" saldırılarda kullanıldığını, çok sayıda kayıp verdiğini ve Prigojin'in Avrupa'nın en büyük tuz madenlerine ev sahipliği yapan kasabayı ele geçirmenin olası ekonomik faydalarıyla ilgilendiğini söyleyen Reznikov "Kandan para kazanacaklar” ifadesini kullandı. Ukrayna Savunma Bakan Yardımcısı Hanna Malyar da Ukrayna kuvvetlerinin Soledar'da "sıcak bir çatışma gecesinin" ardından cuma günü direnmeyi sürdürdüğünü söyledi. Büyük hasar olduğu açıklanan kasabada iki tarafın da ciddi kayıplar verdiği sanılıyor. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar