Putin: Ukrayna savaşmaya devam ederken Rusya duramaz

Putin: Ukrayna savaşmaya devam ederken Rusya duramaz
Yayınlanma:
A+ A-
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya'nın Vladivostok kentinde düzenlenen ekonomi forumunda Ukrayna'nın kaynakları tükenince taktik olarak müzakere isteyeceğini savundu. Putin "karşı tarafın saldırıları sürerken Rusya savaşı durdurmayacak" dedi.

Artı Gerçek - Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya'nın Pasifik'teki liman kenti Vladivostok'ta düzenlenen 8. Doğu Ekonomi Forumu'nun panel oturumunda konuştu. Putin konuşmasında Ukrayna'nın barış görüşmelerine ancak kaynakları tükendiğinde başlayabileceğini ve olası bir çatışmaların sonlanması durumunu Batı'nın yardımıyla yeniden silahlanmak için kullanacağını söyledi.

Rusya, 2014 yılında ilhak ettiği Kırım ve 2022 yılında kontrolünü ele geçirdiği doğu ve güney Ukrayna da dahil olmak üzere Ukrayna topraklarının yaklaşık yüzde 18'ini kontrol ediyor. Ukrayna birkaç aydır bu toprakların bir kısmını geri almak için mücadele ediyor ve bazı köyleri geri aldı ancak binlerce kara mayını ile dolu ağır tahkimatlı Rus hatlarına karşı henüz önemli bir toprak kazanımı sağlayamadı.

'SAVAŞ KABİLİYETLERİNİ GERİ KAZANMAK İÇİN MÜZAKERELERE BAŞLAMAK İSTEDİKLERİ İZLENİMİNE SAHİBİM'

Putin, Ukrayna'nın Rus güçlerine karşı başlattığı karşı saldırının şu ana kadar başarısız olduğunu ve Ukrayna ordusunun ağır kayıplar verdiğini söyleyerek "Ukrayna'nın, Batılı hamilerinin onları zorladığı gibi, mümkün olduğu kadar çok şey koparmak istediği izlenimi oluşuyor. Daha sonra tüm insani kaynaklar, teknik kaynaklar, mühimmat sıfıra yaklaştığında, silahlı faaliyetlerin durmasını isteyip uzun süredir müzakere istediklerini söyleyecekler. Bu müzakereleri kaynaklarını doldurmak ve birliklerinin muharebe kabiliyetini eski haline getirmek için başlatma niyetindeler. Böyle bir taktik mümkün. Her halükarda, seçeneklerden biri bu" dedi.

'BİZ TROÇKİST DEĞİLİZ'

Putin, pek çok potansiyel arabulucunun kendisine Rusya'nın savaşmayı bırakmaya hazır olup olmadığını sorduğunu, ancak Rusya'nın Ukrayna'nın karşı saldırısıyla karşı karşıyayken savaşmayı bırakmasının zor olduğunu da söyledi. Putin, "Diğer taraf karşı saldırı yürütürken biz silahlı faaliyetlere nasıl son verebiliriz? Ne yapmamız gerekiyor? Onlar karşı saldırı yürütürken, biz ateşkes yaptığımızı mı söyleyelim? Biz Troçkist değiliz; 'Eylem her şey, nihai amaç hiçbir şeydir' teorisi, bu kötü bir teori" dedi.

'MÜZAKERELERE HAZIRLARSA BUNU KENDİLERİ SÖYLESİN'

Putin'e göre görüşmelerin başlayabilmesi için Ukrayna'nın öncelikle barış görüşmelerine koyduğu yasal yasağı iptal etmesi ve ne istediğini açıklaması gerekiyor. Putin, "Eğer Kiev müzakerelere hazırsa, bunu kendi söylesin. Eğer ABD Ukrayna'nın müzakerelere hazır olduğunu düşünüyorsa, o zaman Ukrayna Devlet Başkanı'nın müzakereleri yasaklayan kararnamesini iptal etsinler. (ABD Dışişleri Bakanı Anthony) Blinken hazır olduklarını söylüyorlar. Pekala, o zaman ilk adım olarak bunu iptal etsinler" dedi.

PUTİN'DEN BATI'YA URANYUMLU MERMİ VE F-16 ELEŞTİRİSİ

Putin, Batı'nın Ukrayna'ya misket bombası ve seyreltilmiş uranyum mühimmatı tedarik etme kararının bir suç olduğunu, ancak bu tür tedariklerin savaşı uzatabileceğini ancak nihai sonucu değiştirmeyeceğini söyledi. Ayrıca Batı'nın Ukrayna'ya F-16 jetleri tedarik etme kararını da eleştirdi. Seyreltilmiş uranyumlu mermilerin tedarik edilmesinin de cephedeki durumu değiştirmeyeceğini ve yalnızca mermilerin kullanıldığı bölgede kontaminasyona yol açacağını belirten Putin, "Kötü, çok kötü. Seyreltilmiş uranyumlu mermilerin tedariki bir suçtur. Çok kısa süre önce ABD yönetimi misket bombalarının kullanılmasını savaş suçu sayıyordu. Bunun suç olduğunu kamuoyu önünde ilan ettiler. Şimdi de kendileri bu suçu işliyor. 155 mm kalibreli mühimmatlar tükendiği ve onları Avrupa'da ve ABD'de üretmek zor olduğunu için, cephaneliklerinde me varsa onu tedarik ediyorlar. Seyreltilmiş uranyumlu misket bombaları da gönderildi. Tüm bunlar, benim değil kendilerinin söylediği suçlardır. Suç olduğunu söylediler ancak bunu bizzat kendileri yapıyorlar" dedi.

Rusya'nın yeni bir zorunlu seferberlik ilan etmesi gerekip gerekmediği sorusuna ise Putin, her gün 1,000 - 1,500 Rus'un orduya katılmak için gönüllü sözleşme imzaladığını öne sürdü. Son altı ya da yedi ay içinde 270,000 kişinin gönüllü olarak sözleşme imzaladığını söyledi. (Reuters, Sputnik)

Öne Çıkanlar