Putin ve Şi resmi görüşme için Kremlin'de bir araya geldi

Putin ve Şi resmi görüşme için Kremlin'de bir araya geldi
Yayınlanma:
A+ A-
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, Kremlin'de bugün bu kez resmi görüşme için bir araya geldi. İki lider ülkelerinden heyetlerin katılımıyla dar ve geniş kapsamlı resmi görüşmelere katıldı.

Artı Gerçek - Pazartesi günü Ukrayna savaşının çözümü konusunda Çin'in sunduğu 12 maddelik tutum belgesi dahil çeşitli konuları dört buçuk saatlik gayri resmi görüşmede ele alan Çin Devlet Başkanı Şi Cinping ile Rus mevkidaşı Vladimir Putin, bugün Kremlin'de resmi görüşmeler için bir araya geldi.

Sputnik'in aktardığına göre resmi görüşme, Büyük Kremlin Sarayı'nın Georgiyevskiy Salonu'nda düzenlenen resmi karşılama töreniyle başladı. Çin lideri Şi, Büyük Kremlin Sarayı'nın ana girişine geldi ve her iki yanında tören kıtası bulunan ana merdivenden ikinci kata çıktı. Putin ve Şi selamlaştıktan sonra orkestra Rusya ve Çin milli marşlarını çaldı. Salonda her iki ülke heyetlerinden temsilciler hazır bulundu.

asddsadsaas.jpg

Daha sonra liderler, Yekaterina Salonu'na geçerek dar kapsamda görüşmeye başladı. Görüşmenin basına açık kısmında konuşan Putin, dün Şi'yle yaptıkları 4 buçuk saatlik gayri resmi toplantıda uluslararası gündemdeki konuları ve ikili ilişkileri istişare etme fırsatı bulduklarını söyledi.

Dar kapsamlı toplantıda Rusya tarafından Güvenlik Konseyi Başkan Yardımcısı Dmitriy Medvedev, Devlet Başkan Yardımcısı Yuriy Uşakov, Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ve Savunma Bakanı Sergey Şoygu ile çeşitli devlet kurumlarının yöneticileri yer aldı. Putin ve Şi'nin Kremlin'deki görüşmesinde daha sonra Rusya ve Çin heyetlerinin katılımıyla genişletilmiş bölüme geçildi.

PUTİN: ÇİNLİ ŞİRKETLERE YARDIMA HAZIRIZ

Reuters'ın aktardığına göre Putin Genişletilmiş bölümün başında yaptığı açıklamada "Rusya'nın Ukrayna savaşı nedeniyle ülkeden ayrılan Batılı şirketlerin yerine Çinli şirketlerin geçmesinde yardıma hazır olduğunu" söyledi. Rus lider ayrıca Şi ile Rus gazını Çin'e taşıyacak "Sibirya'nın Gücü 2" boru hattını da ele aldıklarını belirtti. Putin "Güzel bir projeyi istişare ettik. Bu, Moğolistan'dan geçen Sibirya'nın Gücü-2 projesi. Bu anlaşmanın neredeyse tüm parametreleri üzerinde mutabakat sağlandı. Bu, 50 milyar metreküp gazın Rusya'dan güvenilir ve istikrarlı bir şekilde tedarikini öngörüyor" dedi.

Şİ: İŞBİRLİĞİ ALANIMIZ SÜREKLİ BÜYÜYOR

Çin Devlet Başkanı Şi ise Putin'e görüşmeler sırasında "İşbirliği alanımız sürekli büyüyor. İşbirliğinin erken hasadı görülebilir. İşbirliği daha da ilerletilebilir. Hedeflere ulaşmak amacıyla pratik işbirliğini teşvik etmek için her iki taraf yakın işbirliği içinde olmalıdır" dedi. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar