Japonya Başbakanı'ndan Kiev'e sürpriz ziyaret

Japonya Başbakanı'ndan Kiev'e sürpriz ziyaret
Yayınlanma:
A+ A-
Japonya Başbakanı Kişida Ukrayna'nın başkenti Kiev'e sürpriz bir ziyaret gerçekleştirdi. Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy ile görüşmesi beklenen Kişida'nın ziyareti Çin lideri Şi'nin Rusya ziyaretiyle de çakıştı.

Artı Gerçek - Japonya Başbakanı Fumio Kişida, Rusya ile savaşında desteklediği Ukrayna'ya sürpriz bir ziyaret gerçekleştirdi. Başkent Kiev'i önceden duyurulmayan programı kapsamında ziyaret eden Kişida, Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy ile görüşecek.

Kişida'nın görüşmesinde Ukrayna ile dayanışma açıklamaları yapması bekleniyor. Japonya Dışişleri Bakanlığı da Kişida'nın "Rusya'ya karşı anavatanlarını savunmak için ayağa kalkan Ukrayna halkının cesaretine ve azmine duyduğu saygıyı" iletmek için ziyareti gerçekleştirdiğini duyurdu.

Tokyo hükümeri savaşın başlangıcından bu yana Ukrayna'ya desteğini dile getirdi ve Rusya'ya yönelik yaptırımları uzatmak için diğer G7 ülkelerine katıldı. Kişida bugüne kadar Ukrayna'yı ziyaret etmeyen tek G7 lideriydi.

Şİ'NİN RUSYA ZİYARETİYLE ÇAKIŞTI

Kişida'nın güvenlik nedeniyle önceden açıklanmayan gezisi Çin Devlet Başkanı Şi Cinping'in Rusya'ya resmi ziyaretiyle aynı zamana denk geldi. Kişida'nın Kiev'e gitmesine yanıt gibi görünen bir olay da yaşandı.

Rusya Savunma Bakanlığı bugün yaptığı açıklamada stratejik bombardıman uçaklarından ikisinin Japon Denizi üzerinde yedi saatten fazla uçtuğunu duyurdu. ABD'nin önemli bir müttefiki olan Japonya'nın, Rusya ile İkinci Dünya Savaşı'nın sonlarına kadar uzanan Kuruş Adaları konusunda toprak anlaşmazlığı da var.

Amerika Birleşik Devletleri tarafından cesaretlendirilen Japonya, aralık ayında savunma harcamalarını beş yıl içinde GSYİH'nın yüzde 2'sine çıkarma taahhüdüyle İkinci Dünya Savaşı'ndan bu yana en büyük askeri yığınağını açıklamıştı. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar