Putin'den mekik diplomasisi: BAE ve Suudi Arabistan'ı ziyaret edip dönüşte İran Cumhurbaşkanı'nı ağırlayacak

Putin'den mekik diplomasisi: BAE ve Suudi Arabistan'ı ziyaret edip dönüşte İran Cumhurbaşkanı'nı ağırlayacak
Hakkında UCM'nin yakalama kararına rağmen, Putin, İsrail'in Gazze saldırıları tavan yaparken, yarın BAE ve Suudi Arabistan'ı ziyaret edecek. Dönüşte İranlı mevkidaşını ağırlayacak Rusya lideri, Lula tarafından Brezilya'daki G20 zirvesine de davet edildi.

Artı Gerçek - Birleşmiş Milletler'e (BM) bağlı Uluslararası Ceza Mahkemesi'nin (UCM) Ukrayna ile ilgili soruşturma kapsamında "savaş suçu" gerekçesiyle hakkında yakalama kararı çıkardığı Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in yarın Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Suudi Arabistan'ı ziyaret edeceği açıklandı. Brezilya Devlet Başkanı Lula da Silva da Rio de Janeiro'nun evsahipliği yapacağı G20 zirvesine Putin'i davet edeceğini duyurdu.

Kremlin'den Putin'in İsrail-Filistin krizi, petrol işbirliği ve ikili ilişkiler gündemiyle yarın BAE ve Suudi Arabistan'a çalışma ziyaretinde bulunacağı açıklaması geldi. Gündemle ilgili sorular üzerine Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, "Elbette ikili ilişkiler. İkili ilişkiler, uluslararası gündem ve bölgesel gündeme ilişkin görüş alışverişi. Muhakkak ki Filistin-İsrail çatışması. Ancak her şeyden önce ikili ilişkilerden bahsediyoruz" dedi.

OPEC+ grubu tarafından kabul edilen petrol üretimi kesintileriyle ilgili "etki göstermesinin zaman alacağı" mesajını veren Peskov, "Gerçek şu ki, petrol piyasasında belirli atalet süreçleri vardır; çok büyük ve ağırdır. Bu nedenle etkisi bazen gecikiyor. Dolayısıyla koordinasyon devam edecek" diye konuştu. Putin'in Körfez gezisinde petrol piyasası işbirliğini görüşüp görüşmeyeceği sorusunu "Bu tartışmalar OPEC+ formatında yapılır, ama elbette bu alanda işbirliği her zaman gündemde yer alır" diye yanıtladı.

BAE-SUUDİ TURUNUN ARDINDAN MOSKOVA'DA İRAN CUMHURBAŞKANI İLE GÖRÜŞECEK

Kremlin Sözcüsü, İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi'nin perşembe günü Moskova'yı ziyaret edeceğini ve Putin'le görüşeceğini de doğruladı.

Öncesinde Putin'in Dış Politika Başdanışmanı Yuri Uşakov da "Moskova’nın başta Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman'la görüşme olmak üzere müzakere turuna büyük önem verdiğini" belirterek “Faydalı görüşmeler olacak, bunların çok önemli olduğuna inanıyoruz” dedi.

Bu arada Selman da bugün Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) Yüksek Konseyi toplantısı vesilesiyle İsrail ile Hamas arasında arabuluculuk yapan Katar’a gitti.

LULA: ZİRVEYE GELİP GELMEMEK PUTİN'İN BİLECEĞİ İŞ

Brezilya Devlet Başkanı Lula da Silva'nın Putin'in 2024'te Brezilya'da düzenlenecek G20 zirvesinin davetlileri arasında yer alacağını söylemesi de Kremlin'deki basın toplantısında soruldu. Dün Almanya'yı ziyaret eden Lula, "Putin gelse de gelmese de zirveye davet edilecek" dedi.

Yakalama emrine uyulup uyulmayacağına karar vermenin Brezilya yargısına bağlı olması nedeniyle Rus mevkidaşının böyle bir hareketin "sonuçlarını değerlendirmesi gerektiğini" belirten solcu lider, Rusya'nın da ABD gibi UCM'nin yargı yetkisini tanımadığını, ancak Brezilya'nın UCM üyesi olması nedeniyle sorumluluk taşıdığını dile getirdi. "Putin Brezilya'daki G20, Brezilya'daki BRICS zirvesine davetli. Ve eğer katılırsa ne olacağını biliyor. Olabilir de olmayabilir de" diye ekledi.

KREMLİN: HENÜZ KARAR VERİLMEDİ

Kremlin Sözcüsü, Rusya'nın G20 çalışmalarına katılmayı sürdürmeyi planladığını, ancak Putin'in Brezilya'daki 2024 zirvesine katılım formatına henüz karar verilmediğini söyledi. Peskov, "Hayır, henüz (karar verilmedi)... Her durumda, öyle ya da böyle, Rusya zirveye (G20) katılmaya devam ediyor" dedi.

TIME'IN YILIN KİŞİSİ ADAYI GÖSTERMESİ: 'ÖNEMSİZ'

ABD merkezli ünlü Time dergisinin 2023 Yılın Kişisi adayları arasında Putin'i de göstermesiyle ilgili sorulara Peskov, şu karşılığı verdi: "Hayır, bunun (adaylığın) bir önemi yok. Bakalım. Her halükarda Putin'in ülkemizdeki rolü, Putin'in dünyadaki rolü ne kadar vurgulansa az. Bu çok net." Time'ın diğer adayları Çin Devlet Başkanı Şi Cinping ve bu yıl filmi büyük ilgi gören Barbie. (Sputnikglobe, Şarku’l Avsat, Al Mayadeen, Dış Haberler)

Öne Çıkanlar