'Rakka Şehitlerinin İntikamı' operasyonu son buldu: SDG 127 IŞİD'li'yi yakaladı

'Rakka Şehitlerinin İntikamı' operasyonu son buldu: SDG 127 IŞİD'li'yi yakaladı
Yayınlanma:
A+ A-
Suriye Demokratik Güçleri ile koalisyon güçlerinin, eski kalesi Rakka'da IŞİD'e karşı düzenlediği operasyonun bittiği açıklandı. 127 IŞİD şüphelisinin yakalandığı, örgütün eski tünellerinin ortaya çıkarıldığı belirtildi.

Artı Gerçek - ABD liderliğindeki uluslararası IŞİD'le mücadele koalisyonu ile Suriye Demokratik Güçleri'nin (SDG), Rakka'da IŞİD'e karşı başlattığı "Rakka Şehitlerinin İntikamı" adlı operasyonun tamamlandığı açıklandı. Bir hafta süren operasyonda, 127 IŞİD şüphelisinin yakalandığı belirtildi.

Buna göre, operasyonda yakalanan kişilerden biri, "IŞİD'in sözde Rakka vilayetinin valisi" Atallah el Methan oldu. Operasyonda, çok sayıda silah ve mühimmatın yanı sıra IŞİD'in aşırılıkçı ideolojisinin propagandasının yapıldığı kitapçıklar ele geçirildi. Aynı zamanda, örgütün Rakka kentini kontrol ettiği dönemden kalma eski tünellerin de ortaya çıkarıldığı açıklandı.

"Rakka Şehitlerinin İntikamı" adı verilen operasyon, IŞİD'in 26 Aralık 2022'de Rakka'da SDG'ye düzenlediği ve en az altı SDG üyesinin öldüğü saldırıya misilleme olarak düzenlenmişti. ABD liderliğindeki koalisyon, SDG'ye hava desteği vermişti.

ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı'ndan (CENTCOM) ayrıca yapılan açıklamada ise Irak ve Suriye'de son bir ayda düzenlenen operasyonlarda 43 IŞİD'linin öldürüldüğü belirtildi. CENTCOM Komutanı General Michael Erik Kurilla, "Çabalarımız IŞİD'i geriletmiş olsa da, örgütün kötücül ideolojisi hâlâ kısıtlanmış değil. IŞİD sadece Irak ve Suriye'ye değil, bölgenin de istikrar ve güvenliğine tehdit oluşturmaya devam ediyor" dedi.

Kurilla, IŞİD'le mücadelede büyük ölçüde Suriye Demokratik Güçleri'nden destek aldıklarını, Irak'ta da Irak güvenlik güçlerinin örgütle mücadele ettiğini belirtti. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar