DGS Rakka'nın doğu mahallelerine girdi

DGS Rakka'nın doğu mahallelerine girdi
Fırat'ın Gazabı Operasyonunu yürüten Demokratik Suriye Güçleri savaşçıları, adım adım Rakka'ya yaklaşıyor.  HABER MERKEZİ – Demokratik Suriye...

Fırat'ın Gazabı Operasyonunu yürüten Demokratik Suriye Güçleri savaşçıları, adım adım Rakka'ya yaklaşıyor. 

HABER MERKEZİ – Demokratik Suriye Güçleri savaşçıları, Rakka’nın doğu mahallelerine girdi. Şehrin güneybatı istikametinde ise 8 köy kurtarıldı.

DGS savaşçılar, Rakka’nın doğu mahallelerine operasyon başlattı. Savaşçılar, mahalleler girdi. Demokratik Suriye Güçleri-QSD resmi sayfasında operasyon görüntüleri yayımlandı. Diğer yandan, Demokratik Suriye Güçleri savaşçıları, Tebqa’nın batı, Rakka ise güneybatı istikametindeki 8 köyü IŞİD'ten temizledi.
TEBQA'DA OPERASYON SÜRÜYOR 

Rakka'ya 40 kilometre uzaklıkta bulunan ve stratejik öneme sahip Tebqa kentinde Demokratik Suriye Güçleri'nin operasyonu sürüyor. Koalisyon güçlerinin de destek verdiği operasyon özellikle Tabqa barajı etrafında yoğunlaştı. İki koldan operasyon devam ederken, Tebqa’nın batısında yer alan 4 köy ve Reqqa-Halep-Dêrazor yolu savaşçıların kontrolüne geçti.

4 KÖY DAHA ALINDI
Uluslararası Koalisyon Sözcülüğünün açıklamasına göre Fırat’ın Gazabı Hamlesi’nde Tebqa’nın batısında yer alan Ebû Hara, El-Moşêrfa, Kirên, Mehmiya köyleri ile Reqqa-Halep-Dêrazor yolu tamamen IŞİD'ten kurtarıldı.
Sözcülük açıklamasında, IŞİD'in Tebqa’yı, batılı ülkelere gerçekleştirilecek eylemler için yabancı uyruklu çetelere eğitim verilen bir merkez olarak kullandığını ve kentin çetelerden temizlenmesiyle beraber Rakka'nın kurtarılması için stratejik ve önemli bir adım olacağını belirtildi.

DÖRT KOLDAN OPERASYON

DGS savaşçıları, Rakka'nın 25 km doğusunda bulunan Farsat Ebdûlismail köyünü IŞİD'ten aldı. Savaşçılar dünde Mişêrfa Şehnat ve El-Xesaniye köylerini de IŞİD'ten temizlemişti. Fırat’ın Gazabı savaşçılarının ilerleyişi sürüyor.

RAKKA ÇEMBERDE

Rakka’yı çembere alma operasyonları devam ediyor. En son Kerame kasabasına ilerleyen Eylem Odası savaşçıları, bölgeyi IŞİD'ten temizledi. Rakka’nın doğu istikametindeki Kerame’de dün yaşanan çatışmalarda IŞİD'e ait bomba yüklü bir araba imha edildi. Operasyona savaşçılar, "Kerame'ye girdik ve özgürleştirdik. Biz ilerleyeceğiz Rakka’ya ve Suriye’nin en büyük şehrini DAİŞ’in elinden alacağız. Hiçbir güç YPG’nin gücünün önünde duramaz" dedi.

Sivil tahliyesinin de sürdüğü alanda, siviller savaşçılar tarafından güvenlikli alanlara taşınmakta. Savaşçılar, sivillerin hiçbir şekilde zarar görmeden evlerinden çıktıklarını ve savaşçıların onları güvenlikli alanlara götürdüğünü belirtiyorlar. Bir kadın ve yaşlı bir erkek, hiçbir şekilde zarar görmediklerini, koalisyon uçaklarının da sivilleri değil, sadece IŞİD hedeflerini vurduğunu anlattı.

 

 

 

 

 

Öne Çıkanlar