Rapor: Londra polisi kurumsal şekilde 'ırkçı ve kadın düşmanı'

Rapor: Londra polisi kurumsal şekilde 'ırkçı ve kadın düşmanı'
Yayınlanma:
A+ A-
İngiltere'de Londra Metropolitan Polisi'ne yönelik çarpıcı bir rapor yayımlandı. Raporda teşkilat "kadın ve çocukları korumada başarısız" ve kurumsal olarak "ırkçı, kadın düşmanı ve homofobik" olmakla suçlandı.

Artı Gerçek - İngiltere'de 2021'in mart ayında Sarah Everard adlı kadının, bir polis tarafından kaçırılıp tecavüz edildikten sonra öldürülmesinin ardından Londra Metropolitan Polisine yönelik inceleme başlatan Barones Louise Casey'in yayımladığı bağımsız rapor, polis teşkilatının "tamamen elden geçirilmesi" gerektiğini ortaya koydu.

Parlamentonun üst kanadı Lordlar Kamarası Üyesi Casey'in yayımladığı 363 sayfalık nihai raporda, Londra Metropolitan Polisi'nin kurumsal olarak "ırkçı, kadın düşmanı ve homofobik" olduğu belirtildi. "Yaygın zorbalık, ayrımcılık, kurumsal homofobi, kadın düşmanlığı ve ırkçılık ile diğer kabul edilemez davranışlar bulduk" ifadesi kullanıldı. Teşkilatın liderlik kadrosunun, on yıllardır bu durumu kabul etmediği vurgulanan raporda, "ayrımcı ve zorba davranışların kökünü kazımakta sistematik başarısızlığa" dikkat çekildi.

Raporda, Sarah Everard'ı öldüren Wayne Couzens ve çok sayıda kadına tecavüz ettiği ortaya çıkan David Carrick gibi çok daha fazla polis memurunun teşkilat bünyesinde olabileceği değerlendirmesinde bulunuldu. Londra Metropolitan Polisi'nin, "halkı, kadınları taciz eden polis memurlarından korumakta başarısız" olduğu ifade edilen raporda, kadın ve çocukların hak ettikleri koruma ve desteği alamadığının altı çizildi.

Teşkilatı düzeltmek için bir dizi tavsiyede bulunan Casey, raporunda, polis memurları Carrick ve Couzens'ın görev yaptığı birimin dağıtılması gerektiğini belirtti. Raporda, teşkilatın farklı etnik gruplara ilişkin tutumuna da değinilerek, bu grupların polis memurlarınca yeterince korunmadığına dikkat çekildi.

BAŞBAKAN SUNAK: POLİSE GÜVEN BÜYÜK ÖLÇÜDE ZEDELENDİ

Londra Belediye Başkanı Sadık Han, rapora ilişkin yaptığı açıklamada, incelemenin bulguları konusunda tüm sorumluluğu kabul ettiğini belirterek raporda yer verilen "teşkilatın tamamen elden geçirilmesi gerektiği" tavsiyesini hatırlattı. Han, BBC'ye yaptığı açıklamada da "Londra polis teşkilatının tarihindeki en karanlık günlerden biri olan bu fırsatı, inkar eden kimsenin kalmamasını sağlamak için kullanmamız inanılmaz derecede önemli" ifadelerini kullandı.

Başbakan Rishi Sunak ise polise güvenin "büyük ölçüde zedelendiğini" söyledi. BBC televizyonuna verdiği demeçte, "Şimdi yapmamız gereken, bunun tekrarlanmayacağından, insanların güvenini yeniden kazanabileceğimizden emin olmak ve Londra emniyet müdürünün bunu yapmaya kararlı olduğunu biliyorum" dedi. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar