Irkçı Rasmus Paludan: Erdoğan öğrenene kadar her cuma Kur'an yakacağım

Irkçı Rasmus Paludan: Erdoğan öğrenene kadar her cuma Kur'an yakacağım
Yayınlanma:
A+ A-
Irkçı 'Sıkı Yön' Partisi lideri Rasmus Paludan, İsveç medyasına "her cuma Kur'an yakacağını" söyledi. Bugün Danimarka'da üç farklı lokasyonda Kur'an yakmasına Danimarkalı yetkililerin izin vermesi üzerine, Danimarka Büyükelçisi Dışişleri'ne çağrıldı.

Artı Gerçek - İsveç'in başkenti Stockholm'de Kur'an-ı Kerim yaktığı eylem nedeniyle tüm dünyadan tepkiyle karşılanan aşırı sağcı ve ırkçı Rasmus Paludan, eylemlerini sürdüreceğinin sinyalini verdi. Ülkesinde "Türk veya Kürt, herhangi bir yabancı görmek istemediğini" vurgulayan ırkçı Sıkı Yön Partisi (Stram Kurs) lideri Rasmus Paludan, şimdi de 'İsveç NATO'ya kabul edilene dek' her cuma Kur'an yakacağını söyledi.

'ERDOĞAN BİR YALANCI'

Sputnik'in haberine göre, İsveç medyasına konuşan Paludan, "Erdoğan, İsveç'in NATO'ya girmesine izin vermek istemediğine göre, o izin verene dek Erdoğan'a ifade özgürlüğünü öğretmek zorundayım. Benim gördüğüm kadarıyla Erdoğan bir yalancı" dedi.

Paludan ayrıca, "Bugün Danimarka'nın başkenti Kopenhag'daki Türk Büyükelçiliği'nin yanı sıra, biri cami önünde ve diğeri Rus büyükelçiliği yakınında olmak üzere toplam üç defa Kur'an yakmak istediğini" söyledi. Irkçı siyasetçi, Türkiye'nin İsveç'in NATO üyeliğini onaylaması durumunda "Bir daha asla Türk büyükelçiliği önünde Kur'an yakmama" vaadinde de bulundu.

DANİMARKA BÜYÜKELÇİSİ DIŞİŞLERİ'NE ÇAĞRILDI

İsveç'ten farklı olarak, Paludan'ın böyle bir eylem için Danimarkalı yetkililerden izin alması yasal olarak zorunlu değil. Ancak eylemi gerçekleştireceğine dair 24 saat önce yetkililere bildirimde bulunması gerekiyor. Öte yandan, Danimarka'nın Ankara Büyükelçisi eylemin yapılmasına izin verildiği için Dışişleri Bakanlığı'na çağırıldı.

Dışişleri kaynaklarının açıklamasına göre görüşmede "Büyükelçi’ye, açıkça nefret suçu niteliğindeki söz konusu provokatif eyleme izin verilmesinin en güçlü şekilde kınandığı" ve "Danimarka’nın bu tutumunun kabul edilemez olduğu" iletildi. Ayrıca söz konusu "eyleme izin verilmemesinin beklendiği" vurgulandı.

'KORKUYORUM' DEMİŞTİ

Paludan'ın Türk Büyükelçiliği'nin önünde Kur'an yakmasının yanı sıra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı da hedef aldığı eylem nedeniyle Ankara, İsveç'in NATO üyelik başvurusuna olumsuz yanıt verileceğini duyurmuş ve İsveç-Türkiye-Danimarka arasındaki NATO üyelik görüşmeleri askıya alınmıştı. Kur'an yakma eylemi nedeniyle başta Türkiye olmak üzere pek çok ülkede protesto gösterileri de düzenlenmişti. Eylemin ardından yine İsveç basınına konuşan Paludan, gelen tehditler nedeniyle 'korktuğunu' dile getirmişti. (Kaynak)

Öne Çıkanlar