Türkiye-İsveç-Finlandiya görüşmeleri süresiz şekilde ertelendi

Türkiye-İsveç-Finlandiya görüşmeleri süresiz şekilde ertelendi
Yayınlanma:
A+ A-
İsveç'te Kuran yakma eylemine izin verilmesinin ardından artan gerilim sonrası Türkiye, ortak mekanizma toplantılarının ertelenmesini istedi. Talep üzerine Türkiye, İsveç ve Finlandiya arasındaki üçlü mekanizma toplantısı süresiz şekilde ertelendi.

Artı Gerçek - Türkiye, Stockholm'de hafta sonu düzenlenen ve Ankara'nın tepkisine neden olan Kuranı Kerim yakma eylemi sonrası İsveç ve Finlandiya ile şubat ayında yapılması planlanan üçlü mekanizma toplantısını iptal etti.

Reuters, TRT'ye dayandırdığı haberinde, şubat ayında Brüksel'de düzenlenmesi planlanan görüşmenin Ankara tarafından "süresiz" olarak ertelendiğini aktardı.

Türkiye'nin "teröre destek verdikleri" gerekçesiyle NATO'ya katılımlarına itiraz ettiği İsveç ve Finlandiya ile Üçlü Muhtıra imzalamış, bu çerçevede kurulan Daimi Ortak Mekanizma ilk toplantısını Finlandiya’nın başkenti Helsinki’de gerçekleştirmişti.

Bir sonraki toplantının şubat ayında Brüksel'de yapılması planlanıyordu. İsveç'te aşırı sağcı siyasetçi Rasmus Paludan'ın Türkiye'nin Stockholm Büyükelçiliği önünde Kur’an-ı Kerim yakmasının ardından Türkiye'nin sert tepkisi sonrası ilişkiler gerilirken, Ankara'nın talebi üzerine Türkiye-İsveç-Finlandiya arasındaki üçlü mekanizmanın bir sonraki toplantısı ertelendi.

İsveç makamlarının "ifade özgürlüğü" kapsamında değerlendirdiği eylemin ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bu ülkenin NATO üyelik başvurusuna destek vermeyeceklerini açıklamıştı.

Finlandiya Dışişleri Bakanı Pekka Haavisto, bugün yaptığı açıklamada, "Türkiye ile görüşmeye ortam sakinleştikten sonra devam etmek en iyisi. Finlandiya'nın NATO sürecinde İsveç olmadan ilerlemesi olmaz" demişti. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar