Finlandiya Dışişleri Bakanı: Türkiye'yle görüşmeye ortam sakinleşince devam etmek en iyisi

Finlandiya Dışişleri Bakanı: Türkiye'yle görüşmeye ortam sakinleşince devam etmek en iyisi
Yayınlanma:
A+ A-
Finlandiya Dışişleri Bakanı, Türkiye-İsveç ve Finlandiya'nın NATO görüşmelerinde "molaya ihtiyaç olduğunu" söyledi. Türkiye'de seçimler nedeniyle durumun "hareketli" olduğunu söyleyen Haavisto "Görüşmelere ortam sakinleşince devam etmek en iyisi" dedi.

Artı Gerçek - Türkiye ile İsveç arasında başkent Stockholm'deki Türk Büyükelçiliği önünde Kuran yakılmasına izin verilmesi ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'a yönelik protestolar nedeniyle diplomatik gerilim yaşanırken NATO'ya bu ülkeyle birlikte katılmak isteyen ve Türkiye ile görüşmelere devam eden Finlandiya'dan yeni bir açıklama geldi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan dün yaptığı açıklamada "İsveç yönetiminin bizlere kalkıp hak ve özgürlükten hiç bahsetmesine gerek yok. Eğer hak ve özgürlüklere bu kadar saygılıysanız önce Türkiye Cumhuriyeti'nin veyahut Müslümanların dini inancına saygı göstereceksiniz. Eğer bu saygıyı göstermiyorsanız, kusura bakmayın bizden de NATO konusunda herhangi bir destek göremeyeceksiniz" demişti.

'MOLAYA İHTİYAÇ VAR'

Finlandiya Dışişleri Bakanı Pekka Haavisto ise bugün yaptığı açıklamada İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyelik talebi konusunda Türkiye ile yapılan görüşmelerde "molaya ihtiyaç olduğunu" söyledi. Haavisto "Türkiye ile üçlü görüşmelere ortam sakinleşince devam etmek en iyisi" ifadelerini kullandı.

'SEÇİMLER NEDENİYLE DURUM HAREKETLİ'

"İsveç- Finlandiya ve Türkiye arasındaki NATO görüşmelerinde bence birkaç haftalığına bir mola olacak" diyen Haavisto sözlerini Türk mevkidaşı Mevlüt Çavuşoğlu ile yaptığı görüşmeden bahsederek sürdürdü. Finlandiya Dışişleri Bakanı " Dün Türk mevkidaşım ile görüştüm ve durum (Türkiye'deki) seçimler nedeniyle hareketli. Ama süreçte hala ilerleme olmasını umuyoruz" ifadelerini kullandı.

'İSVEÇ OLMADAN FİNLANDİYA'NIN ÜYELİĞİ GÖRÜŞÜLMEMELİ'

"NATO sürecinde İsveç olmadan Finlandiya'nın üyeliğinin görüşülmesine ihtiyaç olmadığını düşünüyorum" diyen Haavisto, Türkiye ile görüşmelerin "önceki gibi sürmesi konusunda da mutabık kaldıklarını" söyledi. Finlandiya Dışişleri Bakanı "NATO'nun Finlandiya ve İsveç'i aynı zamanda alma konusundaki ilgisi değişmedi çünkü bu örneğin savunma planlarını kolaylaştırıyor" ifadelerini kullandı.

'TÜRKİYE'DEKİ SEÇİMLERDEN ÖNCE İŞLERİN İLERLEYECEĞİNİ DÜŞÜNMÜYORUM'

Haavisto daha sonra düzenlediği basın toplantısında da açıklamalar yaptı. Türkiye'nin mayıs ayında yapılacak seçimlerden önce Finlandiya ve İsveç'in NATO üyeliğini onaylama konusunda karar almasını beklemediğini söyledi. Finlandiya Dışişleri Bakanı "Türkiye'deki seçimlerden önce işlerin ilerleyeceğini düşünmüyorum" dedi. "NATO süreci uzasa da ABD, İngiltere ve bir dizi Avrupa ülkesinin geçici güvenlik garantilerinin geçerli olduğunu söylediğini" aktaran Haavisto, İsveçli mevkidaşı ile bugün görüştüğünü ve kendisine NATO'ya beraber başvurma politikasını sürdüreceklerini söylediğini aktardı. Fin bakan "Finlandiya ve İsveç için NATO'ya ortak girme yolunun hala mümkün olduğunu görüyoruz ve bunun olması için her şeyi yapmalıyız" ifadelerini kullandı. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar