Refah bombardımanıyla onlarca sivili öldüren İsrail, Filistinlileri son sığınaklarından sürmeye BM'nin yardım etmesini istedi

Refah bombardımanıyla onlarca sivili öldüren İsrail, Filistinlileri son sığınaklarından sürmeye BM'nin yardım etmesini istedi
İsrail'in kurtardığı iki rehineyi manşet yapan İsrail ve Batı medyası, Refah katliamı ve hazırlanılan kara harekatının yol açacağı soykırım ve tehcirle ilgilenmedi. Hal böyleyken, İsrail, Filistinlileri Refah'tan da sürmek için BM'den işbirliği istedi.

Artı Gerçek - Gazze Şeridi'ne 4.5 aydır saldıran İsrail'in en güneyde, Mısır sınırındaki Refah kentine ağır bombardımanı, yaklaşan kara harekatının ayak seslerini duyurdu. Yerinden edilen Filistinlilerin sığınması sonucu 1.5 milyona çıkan nüfusuyla kara harekatına uğraması halinde soykırım ve tehcirden korkulan Refah kenti, bombardıman altında kan gölüne döndü.

YASAKLI MÜHİMMAT KULLANILDIĞI İDDİASI

Refah'tan gelen haberler, İsrail'in geceden beri düzenlediği 50'den fazla hava saldırısı dahil ağır bombardımanda 100'den fazla Filistinlinin öldüğü, onlarcasının yaralandığı yönünde. Kurbanların çoğu kadınlarla çocuklar. Al Mayadeen muhabirine göre ortamdan İsrail'in uluslararası sözleşmelerle yasaklanan yangın çıkarıcı füzeler kullandığı anlaşılıyor.

SON 24 SAATTE 164 FİLİSTİNLİ DAHA ÖLDÜRÜLDÜ

Hamas'ın Sağlık Bakanlığı, İsrail'in Gazze Şeridi genelinde son 24 saatteki saldırılarında 164 Filistinli daha öldürüldüğünü, 200 Filistinli daha yaralandığını açıkladı. Bakanlığa göre İsrail'in Refah'ta Louis Har ve Fernando Marman isimli İsrail-Arjantin çifte vatandaşı rehineleri kurtarma operasyonu sırasında düzenlediği bombardımanda öldürülen en az 67 Filistinliye ulaşıldı, ama çok sayıda kurban enkaz altında kaldı. Böylece 7 Ekim'den beri ölülerine ulaşılan Filistinli sayısı 28 bin 340'a, yaralanan Filistinli sayısı 67 bin 984'e çıktı.

MEDYADA 'İSRAİLLİ KURTARMAK İÇİN FİLİSTİNLİ KATLİAMI NORMAL' MANZARASI

Dün akşam Hamas'ın İsrail hava saldırılarının 2 İsrailli rehineyi öldürdüğü, 8'ini yaraladığını duyurmasının ardından, İsrail, Refah'a ağır bombardımana başladı, yerinden edilenlerin barındığı derme çatma çadırları, camileri, tesisleri vurdu. İsrail ordusunun bu sırada Refah'tan 2 İsrailli rehineyi kurtarması ve 60 ile 70 yaşlarındaki iki erkek rehinenin aileleriyle kavuşma haberlerinin kapladığı İsrail medyası, Refah'taki büyük katliamı önemsemedi. Bu, "2 İsraillinin kurtarılması için onlarca Filistinlinin katledilmesinin normal karşılandığı" durum yaratırken, Batı medyasında manzara pek farklı değildi.

FİLİSTİN YÖNETİMİ: İKİ İSRAİLLİ REHİNE KURTARMAK İÇİN KATLİAM YAPILDI

Batı Şeria'daki Filistin Yönetimi Dışişleri Bakanlığı, "Filistin halkını göçe zorlama politikası" değerlendirmesi eşliğinde şu tepkiyi gösterdi:

"Dikkat dağıtmak için yüzlerce masum Filistinli öldürüldü, yüzlercesi yaralandı, onlarcası yıkılan evlerin enkazı altında ya da duvarların arasına sıkıştı. Ve bütün bunlar iki kişiyi (iki İsrailli rehine) kurtarmak için yapıldı! Bu saldırı, İsrail'e göre bu iki kişinin hayatının yüzlerce veya binlerce Filistinlinin hayatından çok daha önemli olduğunu gösteriyor."

HAMAS: ULUSLARARASI ADALET DİVANI KARARININ UYGULANMASI NEREDE KALDI?

Hamas açıklamasında "terörist Netanyahu hükümeti ile onun Nazi benzeri ordusunun" Refah saldırısı, "Filistin halkına yönelik katliamların kapsamını genişleten soykırım savaşının kasıtlı tırmandırılması" olarak tanımlandı. Refah katliamından Netanyahu hükümetinin yanısıra "ABD yönetimini ve Başkan Joe Biden'ı bizzat sorumlu tutan" Hamas, bunun BM'ye bağlı Uluslararası Adalet Divanı'nın "İsrail'den soykırıma varan tüm faaliyetleri durdurmasını" isteyen acil ihtiyati tedbirler kararına aykırı olduğunu belirtti.

ULUSLARARASI TOPLUMA FİLİSTİN TEHCİRİ UYARISI

Benzer bir açıklama yapan Filistin İslami Cihad'ı, "Bu suçlar, Nazi suç hükümetinin kamuoyunu veya normalleşme kampındaki müttefiklerini umursamadığını doğruluyor" dedi. İsrail'e "askeri, mali ve siyasi destek sağlayan Biden yönetimini devam eden soykırımdan doğrudan sorumlu tutan" İslami Cihad, Arap ülkeleri başta olmak üzere uluslararası topluma, "Refah'a yönelik Siyonist saldırının Gazze Şeridi'ndeki Filistin halkını zorla topraklarından çıkarmayı amaçladığı" uyarısını yaptı.

İSRAİL HÜKÜMET SÖZCÜSÜ: 12 BİNDEN FAZLA MİLİTAN ÖLDÜRDÜK

Herhangi bir uluslararası uyarı dinlemeyen İsrail hükümeti ise Refah'a kara harekatı kararlığını teyit edip genelde "terörist, Hamas işbirlikçisi" diye nitelediği Birleşmiş Milletler'i (BM) bu kez kendisiyle işbirliğine çağırdı.

"İsrail'in Gazze'deki savaş bölgelerinden sivilleri tahliye etme çabalarına" BM'nin yardım etmesi çağrısında bulunan hükümet sözcüsü Eylon Levy, "BM kurumlarını işbirliği yapmaya çağırıyoruz. Yapılamaz demeyin. Bir yolunu bulmak için bizimle çalışın" diye seslendi.

'HAMAS'IN SAVAŞ GÜCÜNÜN YARISINDAN FAZLASI DEVRE DIŞI KALDI'

Levy, İsrail'in "Hamas'ın savaş gücünü yarıya indirdiğini, 12 binden fazla silahlı kişiyi öldürdüğünü ve çok sayıda silahlı kişiyi yaralandığı veya esir aldığını" öne sürdü.

İsrail hükümet sözcüsü, "Yaralanan veya tutuklanan teröristlerin sayısını hesaba kattığınızda, Hamas'ın savaş gücünün yarısından fazlası devre dışı kaldı" dedi. (Dış Haberler)

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar