Ankara, Rutte'nin NATO Genel Sekreteri olmasını desteklediğini müttefiklere bildirdi

Ankara, Rutte'nin NATO Genel Sekreteri olmasını desteklediğini müttefiklere bildirdi
Hollanda Başbakanı Mark Rutte'nin İstanbul'a gidip Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'la görüşmesine koşut NATO Genel Sekreterliği adaylığına Ankara'nın desteğini aldığı belirtildi.

Artı Gerçek - Hollanda haber ajansı ANP, NATO diplomatlarına dayanarak, Ankara'nın Hollanda Başbakanı Mark Rutte'nin NATO Genel Sekreteri adaylığını desteklemeye karar verdiğini duyurdu. Reuters'e konuşan Türkiye'den adı açıklanmayan yetkili de 'Ankara'nın ittifakın yeni genel sekreteri olarak Rutte'yi destekleyeceğini müttefiklere ilettiğini' söyledi. Ardından Anadolu Ajansı da "Türkiye, yeni NATO Genel Sekreterliği için Hollanda Başbakanı Rutte'yi destekleyecek" haberini geçti.

Türkiye, Macaristan, Slovakya ve Romanya ile birlikte NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg'in halefi olarak Mark Rutte'ye desteğini henüz kamuoyuna açıklamayan dört ülkeden biriydi. ABD, Britanya, Fransa ve Almanya'nın da aralarında bulunduğu ağır toplar, Hollanda Başbakanı'na destek açıklamıştı.

ERDOĞAN 'AB ÜYELİĞİ VE TERÖRLE MÜCADELE İÇİN DESTEK' İSTEDİ

Ocak sonunda İsveç'in NATO üyeliğinin onaylanmasının altına imza atan AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 26 Nisan'da kabul ettiği Rutte ile düzenlediği ortak basın toplantısında şu mesajları vermişti:

* AB ile Gümrük Birliği'ne yönelik güncellemelerin bir an önce başlatılması önemli. AB'nin Türkiye ile ilişkilerini hakkaniyet ve stratejik perspektifte ele alınması konusunda Hollanda'nın desteğini bekliyoruz.

* Başta Gazze ve bölge olmak üzere ortak güvenliğimizi ilgilendiren konularda görüş alışverişinde bulunduk. Ateşkes ve insani yardımların Gazze'ye kesintisiz ulaştırılması hususunda İsrail'e daha fazla baskı yapılması gerekiyor.

* Terörle mücadele konusu istişarelerimizin öncelikli konularından biriydi. Türkiye'nin ödediği ağır bedeller ortadadır. Müttefiklik hukukuna uygun olmak üzere PKK ve uzantıları başta olmak üzere hiçbir terör örgütüne müsamaha gösterilmesi gerektiğini ifade ettim.

* Müttefikler arasındaki savunma sanayi arasında yaptırım, kısıtlama ve engellerin ortadan kaldırılmasında yoğun ve güçlü çaba sarf edilmesi şart. Bu sürece stratejik akıl ve hakkaniyet çevresinde katkı vereceğimizden kimsenin şüphesi olmasın.

'NATO'NUN TÜRKİYE'NİN LİDERLİĞİNE İHTİYACI VAR'

Buna karşılık, Rutte, Türkiye'nin jeopolitik öneminin bulunduğunu, önemli bir müttefik olduğunu, NATO'nun Türkiye'nin liderliğine ihtiyaç duyduğunu" dile getirdi.

ROMANYA, MACARİSTAN, SLOVAKYA İKNA EDİLEBİLECEK Mİ?

Hollanda Başbakanı’nın artık sadece Macaristan, Slovakya ve Romanya'yı ikna etmesi gerekiyor. İttifak içinde kararlar oybirliğiyle alındığından, bu üç ülkenin desteğinin alınması şart.

Bükreş, NATO Genel Sekreterliği için, Romanya Cumhurbaşkanı Klaus Iohannis’i aday gösterdi. Macaristan Başbakanı Viktor Orban, daha önce Budapeşte'nin LGBT+ karşıtı uygulamalarına sert eleştirilerde bulunan Rutte’nin adaylığına karşı. Slovakya'da Ukrayna Savaşı'nın desteklenmemesini isteyenler iktidara geldi.

GÖZLER TEMMUZDAKİ ZİRVEDE

Brüksel’deki kaynaklara göre, mayıs sonunda Prag’da yapılacak NATO Savunma Bakanları gayriresmi toplantısında öncelikli gündem, Rutte’nin adaylığına destek vermeyen 3 ülkenin ikna edilmesi olacak. Bu başarılırsa, Rutte'nin ekimde görevi Stoltenberg'den devralacağı 9-11 Temmuz'da Washington’da gerçekleştirilecek NATO liderler zirvesinde açıklanacak. (Dış Haberler)

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar