Reuters'e konuşan Türk Dışişleri kaynağı: Müslüman temas grubu, Gazze'de ateşkes için BMGK'nin daimi üyelerini ziyaret ediyor

Reuters'e konuşan Türk Dışişleri kaynağı: Müslüman temas grubu, Gazze'de ateşkes için BMGK'nin daimi üyelerini ziyaret ediyor
Yayınlanma:
A+ A-
Kaynak, Müslüman ülkelerin temas grubunun Gazze'de derhal ateşkes sağlanması talebiyle Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi'nin 5 daimi üyesini ziyarete başladığını duyurdu. Dışişleri Bakanı Fidan'ın yarın grupla Londra-Paris'e gitmesi bekleniyor.

Artı Gerçek - Reuters'e konuşan Türkiye Dışişleri Bakanlığı'ndan bir kaynak, Müslüman ülkeler heyetinin dün Pekin'i ziyaret ederek BM Güvenlik Konseyi'nin 5 daimi üyesi (ABD, Britanya, Fransa, Rusya, Çin) ile görüşmelere başladığını ve diğer ülkeleri de ziyaret edeceğini söyledi.

Grup, bu ayın başlarında Arap Birliği ve İslam İşbirliği Teşkilatı'nın (İİT) Suudi başkenti Riyad'daki zirvesinde kuruldu. Heyette Türkiye, Katar, Mısır, Ürdün, Nijerya, Suudi Arabistan, Endonezya, Filistin Yönetimi'nden dışişleri bakanları ve temsilciler ile İslam İşbirliği Teşkilatı Genel Sekreteri yer alıyor.

'NİHAİ HEDEF İKİ DEVLETLİ ÇÖZÜM'

Kaynak "Temas grubunun öncelikli hedefi bir an önce ateşkes ilan edilmesi ve Gazze'ye insani yardım gönderilmesidir" diyerek ekledi:

"Grup, nihai hedef olarak uluslararası kabul görmüş parametreler çerçevesinde iki devletli çözüme katkıda bulunmayı amaçlıyor; Filistinlilerin kendi ülkelerinde güven içinde, istikrar ve refah içinde yaşamasını istiyor."

FİDAN PEKİN VE MOSKOVA'YA GİDEMEDİ

Kaynak, Dışişleri Bakanı Hakan Fidan'ın, dün TBMM'de Dışişleri Bakanlığı'nın 2024 yılı bütçesi görüşmelerine katılması nedeniyle temas grubunun Pekin ziyaretine katılmadığını ve bugün Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın Cezayir ziyareti nedeniyle turun Moskova ayağını da kaçıracağını söyledi. Fidan'ın turun sonraki ayaklarına katılması bekleniyor. Kaynak, grubun yarın Londra ve Paris ziyaretleri sırasında Britanya Başbakanı Rishi Sunak ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile görüşeceğini belirtti.

'MEVCUT TÜM DİPLOMATİK VE İNSANİ ARAÇLARI KULLANACAĞIZ'

Haftasonu Al Jazeera'ya konuşan Fidan, Müslüman ülkelerini şimdilik, Gazze'deki savaşı sona erdirmek için mevcut tüm diplomatik ve insani araçları kullanmaya karar verdiğini, İsrail'in bölgeye yönelik saldırılarının BM ve diğer platformlarda benzer düşünen ülkelerin çabalarıyla durdurulması gerektiğini söyledi. (Reuters, Dış Haberler)

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar