Rus ve ABD'li diplomatlar İstanbul'da görüştü

Rus ve ABD'li diplomatlar İstanbul'da görüştü
Rusya ve ABD Dışişleri bakanlıklarından diplomatlar İstanbul'da görüştü. Rusya Dışişleri Bakanı Yardımcısı Ryabkov görüşmenin teknik konuların ele alınacağı düşük düzeyli bir çalışma toplantısı olduğunu belirtmişti.

Artı Gerçek- ABD ve Rusya'dan diplomatlar İstanbul'daki görüşmelerini tamamladı.

Ankara'daki ABD Büyükelçiliği'nden yapılan açıklamada görüşmede Ukrayna krizinin ele alınmadığını açıkladı.

Daha önce Rusya Dışişleri Bakanı Yardımcısı Sergey Ryabkov da Rus ve ABD'li diplomatların bugün ikili ilişkilerdeki bir dizi teknik konuyu ele almak üzere İstanbul'da görüşeceğini söylemişti.

Rus TASS haber ajansı tarafların belirlenmeyen diğer konuların yanı sıra vize rejimi, elçilik personelinin seviyesi ve iki ülkenin birbirinde bulundurduğu kurumların işleyişi gibi "zor konuları" ele alacağını duyurmuştu.

Ryabkov, ABD Dışişleri Bakanlığı ve Rusya Dışişleri'nden yetkililerin yapacağı toplantının görece düşük seviyeli bir görüşme olduğunu vurgulamış,teknik görüşmenin tarafların "önemli konuları" ele almaya geri dönmeye hazır olduğuna ilişkin bir işaret olarak görülmemesi gerektiğinin altını çizmişti.

Ukrayna savaşından önce, son yıllarda Rusya ve ABD arasındaki diplomatik gerilim nedeniyle Washington'daki Rusya Büyükelçiliği ile Moskova'daki ABD Büyükelçiliği'ndeki onlarca personel ülkelerine geri gönderilmişti.

Anadolı Ajansı'nın aktardığına göre ABD ile çeşitli düzeylerdeki temaslarda iki ülkenin konsolosluklarının çalışması ve Rus vatandaşlarına vize verilmesi gerektiğini dile getirdiklerini söyleyen Ryabkov, "Amerikalılar ile tutuklu değişimi konusunda diyalog aracısız doğrudan yürüdü ve yürüyecek" ifadesini de kullanmıştı.

İKİ ÜLKENİN İSTİHBARAT ŞEFLERİ DE ANKARA'DA GÖRÜŞMÜŞTÜ

Rusya Dış İstihbarat Servisi Başkanı Sergey Narışkin ile CIA Direktörü William Burns 14 Kasım'da Ankara'da görüşmüş, bu iki ülke arasında Ukrayna savaşının başlangıcından bu yana ilk kez gerçekleşen üst düzey yüz yüze görüşme olmuştu.

Kasım sonunda ise Rusya, ABD'nin daha geniş ölçekli "stratejik istikrar" konusunu ele almaktan kaçındığı suçlamasını yaparak Mısır'ın başkenti Kahire'de planlanan Yeni START kapsamındaki nükleer silah denetimi görüşmelerinden son dakikada caymıştı. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar