Rusya: Deprem, Akkuyu Nükleer Santrali inşaatında hasara yol açmadı

Rusya: Deprem, Akkuyu Nükleer Santrali inşaatında hasara yol açmadı
Yayınlanma:
A+ A-
Türkiye ve Suriye'de yüzlerce kişinin ölümüne, yüzlerce binanın yıkılmasına yol açan Maraş merkezli depremin ardından Rusya kritik bir açıklama yaptı. Rosatom, Mersin'de inşaatı süren Akkuyu nükleer santralde hasar yaşanmadığını duyurdu.

Artı Gerçek - Türkiye ve Suriye'de 1300'ten fazla kişinin ölümüne ve ciddi maddi hasara yol açan, AFAD verilerine göre 7,7 büyüklüğündeki depremin ardından Rusya'dan Mersin'deki Akkuyu Nükleer Santrali inşaatında hasar oluşmadığı açıklaması geldi.

Açıklamayı Akkuyu Nükleer Santrali'ni inşa eden Rus devletine ait nükleer enerji şirketi Rosatom yaptı. Rosatom açıklamasında "Türkiye'de inşaat halinde bulunan nükleer enerji santralinde depremden sonra bir hasar meydana gelmedi" dedi.

DEPREM NEDENİYLE ALTYAPIDA BÜYÜK HASAR OLUŞTU

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, merkez üssü Maraş'ın Pazarcık ilçesi olarak açıklanan ve yerin yedi kilometre altında meydana geldiği belirtilen depremde toplam 1710 binanın yıkıldığını açıklamıştı. Antep, Hatay ve Maraş illeriyle bazı ilçelere doğalgaz akışının durdurulduğunu açıklayan Oktay, "Bakanlığımız onarım çalışmalarına başlamak üzeredir. Kilis'te doğalgaz hattı hasardan etkilenmiş durumda, ancak besleme devam etmektedir. Doğalgaz dağıtım şirketleriyle koordinasyon kurulmuştur" dedi.

Enerji Bakanı Fatih Dönmez ise deprem nedeniyle 30 trafo merkezinde hasar olduğunu söyledi. Dönmez "Gerek elektrik iletim hatlarında ve nakil hatlarında gerekse doğal gaz iletim ve dağıtım hatlarında hasarlar var. En büyük hasarlarımızdan birisi de merkez üssüne yakın Türkoğlu ilçesinde doğal gaz ana iletim hattımızda bir kopma meydana geldi. Bu hattımız Maraş başta olmak üzere Antep, Hatay ve Kilis'e doğal gaz taşıyan ana iletim hattımız. An itibarıyla tabii bu illerimizde kesintiler yaşanabilir" dedi. Dönmez "Enerji nakil hatlarında da TEİAŞ'a ait yaklaşık 30 trafo merkezinde bir hasar söz konusu. Bunların bir kısmı tabii hızlıca onarılacak şekilde, düşük hasarlar ama bir kısmında daha ağır hasarlı olan yerlerimiz de var" ifadelerini kullandı. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar