Rusya: Erdoğan'ın Esad önerisine olumlu bakıyoruz, Şam'ın tavrı henüz net değil

Rusya: Erdoğan'ın Esad önerisine olumlu bakıyoruz, Şam'ın tavrı henüz net değil
Yayınlanma:
A+ A-
Rusya Dışişleri, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad ve Rusya lideri Vladimir Putin'le üçlü görüşme önerisine olumlu baktıklarını duyurdu. Açıklamada, Şam'ın pozisyonunun henüz bilinmediği belirtildi.

Artı Gerçek - Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın,Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'le üçlü görüşme önerisi konusunda Kremlin'den de açıklama geldi.

RIA ajansının haberine göre, Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Mihail Bogdanov "Moskova'nın Erdoğan'ın Suriye-Rusya-Türkiye arasındaki üçlü diplomasi mekanizması önerisine olumlu baktığını" söyledi.

'ŞAM'LA TEMAS HALİNDEYİZ'

Rus bakan yardımcısı, Suriye yönetiminin üç lider arasında bir zirve ihtimalini de içerebilecek bu öneriye dair pozisyonunun henüz bilinmediğini, Şam'daki yetkililerle temas halinde olduklarını belirtti.

ERDOĞAN NE DEDİ?

Erdoğan, Türkmenistan ziyaretinden dönüşte uçakta gazetecilere yaptığı açıklamada, Suriye ile Türkiye'nin istihbaratın yanı sıra savunma ve dışişleri bakanlıkları düzeyinde görüşmesinden sonra Putin'le birlikte bir liderler zirvesi önerdiğini söylemişti.

Erdoğan, Türkiye'nin Suriye'de yeni bir kara harekâtı konusunda gelen "Şimdi bu kapsamda acaba ortak bir operasyon veya ortak bir çalışma mekanizması mı söz konusu olacak? Nedir bu birlikte karar ve uygulama?" sorusuna şu yanıtı vermişti:

"Burada her ikisi de hatta şu anda belki gündemde olmayan ama daha sonra gelişmelerle gündeme gelebilecek birçok başlık söz konusu. Ama dikkat ederseniz bir şeyi daha açıkladım.

O da şu; biz şu an itibarıyla Suriye-Türkiye-Rusya üçlü olarak bir adım atalım istiyoruz. Bunun için de önce istihbarat örgütlerimiz bir araya gelsin, ardından savunma bakanlarımız bir araya gelsin, daha sonra dışişleri bakanlarımız bir araya gelsin. Onların yaptığı görüşmelerden sonra da biz liderler olarak bir araya gelelim. Bunu da Sayın Putin’e teklif ettim. O da buna olumlu baktı. Böylece bir dizi görüşmeler zincirini başlatmış olacağız." (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar