Rusya, Herson'dan tamamen çekildi, kent merkezine Ukrayna bayrakları asıldı

Rusya, Herson'dan tamamen çekildi, kent merkezine Ukrayna bayrakları asıldı
Yayınlanma:
A+ A-
Rusya, Ukrayna'nın Herson kentinden askerlerinin tamamen çekildiğini açıkladı. Kremlin Rusya'ya bağlanan kentin statüsünde değişiklik olmadığını söylerken kent merkezinde Ukrayna bayrakları dalgalanmaya başladı.

Artı Gerçek - Rusya Savunma Bakanlığı, Rus güçlerinin Herson kentinden çekilmesine ilişkin manevraların tamamlandığını, böylelikle birliklerin savunma hattının Dinyeper Nehri’nin sol kıyısına alındığını duyurdu.

Dinyeper’in Herson kentinin bulunduğu sağ kıyısında Rusya saatiyle sabah saat 05.00 itibarıyla Rus güçleri ve mühimmatının kalmadığı kaydedildi.

Herson, Ukrayna'nın doğusundaki Donetsk ve Lugansk ile Zaporijya bölgeleriyle birlikte Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in 30 Eylül'de imzaladığı belgelerle Rusya'ya bağlanmıştı.

Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov çekilme sırasında Rus birliklerinin asker ya da mühimmat kaybı vermediğini ayrıca Herson kentini Rus güçleri ile beraber terk etmek isteyen sivillere de gereken yardımın gösterildiğini duyurdu.

İDARİ BİNALARA UKRAYNA BAYRAKLARI ASILDI

Rus birliklerinin çekilmesi sonrası Herson kentindeki idari binalara Ukrayna bayrakları asıldığı görüldü.

Gözlemciler kent sakinlerinin Ukrayna bayraklarını rahatça asması ve taşımasının kentteki Rus güçlerinin tamamen ayrıldığını doğruladığını belirtiyor.

Ukrayna güçlerinin Herson'a ve çevresindeki bölgelere girişini gösteren görüntüler de yayımlandı.

KULEBA: URAYNA BİR DİĞER ZAFER KAZANIYOR

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dimitro Kuleba Rusya'nın Herson ve çevresinden çekilmesini "zafer" olarak niteledi.

Twitter'dan paylaşımda bulunan Kuleba "Ukrayna şu anda bir diğer zafer kazanıyor" ifadelerini kullandı.

Kuleba paylaşımında Herson'a 10 kilometre uzaklıktaki Bilozerka köyünde Rusya'nın astığı bir posterin askerlerce indirildiği görüntüleri de paylaştı.

KREMLİN: HERSON'UN STATÜSÜNDE DEĞİŞİKLİK YOK

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov ise Savunma Bakanlığı'nın açıklamasından önce yaptığı açıklamada Rus birliklerinin çekilmesine karşın Herson’un statüsünde bir değişiklik olmayacağını, bu bölgenin hâlâ Rusya’nın parçası olduğunu söyledi. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar