Rusya ikinci gece üst üste Odessa bölgesini vurdu

Rusya ikinci gece üst üste Odessa bölgesini vurdu
Rusya'nın gece boyunca Ukrayna'nın Odessa bölgesine füze ve İHA saldırıları düzenleyerek kritik altyapı ve askeri tesislerini vurduğu duyuruldu.Rusya'nın kontrolündeki Kırım'da bir askeri eğitim alanındaki yangın da binlerce kişinin tahliyesine yol açtı.

Artı Gerçek - Ukraynalı yetkililer Rusya'nın Karadeniz Tahıl Koridoru Anlaşması'ndan çekilmesinden sonra, ikinci gün üst üste Ukrayna'nın liman kenti Odessa'ya füze ve İHA saldırısı düzenlediğini duyurdu.

Ukrayna Hava Kuvvetleri Rusya'nın gece boyunca fırlattığı 60'dan fazla füze ve insansız hava aracına (İHA) karşılık verdiğini ve 23 intihar insansız hava aracı ve 14 seyir füzesini vurduğunu duyurdu. Hava kuvvetleri gece yapılan saldırılarda kritik altyapı ve askeri tesislerin vurulduğunu ve ana hedefin Ukrayna'nın güneyindeki Odesa bölgesi olduğunu söyledi.

Çarşamba sabahı yetkililer, Rus uçaklarının havai fişek ve tütün içeren depoları vurmasının ardından Odessa bölgesinde çıkan yangınla mücadele ettiklerini söyledi. Olayda bir kişi yaralandı. Reuters haber ajansının servis ettiği görüntülerde Odessa merkezindeki bazı apartmanların pencerelerinin patladığı ve cam parçalarının sokağa saçıldığı görüldü.

ezgif-4-aae319eb25.jpg

"Güney Komutanlığı sözcüsü Vladyslav Nazarov, Odesa bölgesine yapılan gece saldırısı sırasında roketlerin tahıl ve petrol terminaline isabet ettiğini, tanklara ve yükleme ekipmanlarına zarar verdiğini ve yangın çıktığını söyledi. Ukrayna Hava Kuvvetleri ayrıca altı adet yüksek hassasiyetli Onix füzesinin dün Amerika Birleşik Devletleri Uluslararası Kalkınma Ajansı Başkanı Samatha Power'ın bir basın toplantısı düzenlediği Odesa limanına yönlendirildiğini açıkladı.

Saldırılar sonrasında Ukrayna genelinde bir düzineden fazla bölge için hava alarmı verildi. Rusya salı günü tahıl anlaşmasından çekilmesinin ardından Ukrayna'nın Odessa bölgesine füze ve İHA saldırıları düzenlemiş, Ukraynalı yetkililer saldırı sonucunda Odessa limanının altyapısında zarar oluştuğunu açıklamıştı. Saldırılar, pazartesi günü Rusya'yı Kırım Yarımadası'na bağlayan köprüde meydana gelen ve Moskova'nın Ukrayna'yı suçladığı bombalı saldırının ardından Moskova'nın misilleme sözü vermesinin sonrasında geldi.

'CEHENNEM GİBİ BİR GECEYDİ'

Odesa askeri yönetiminin sözcüsü Serhiy Bratchuk Telegram kanalında yayınladığı sesli mesajda saldırının "çok güçlü, gerçekten çok büyük" olduğunu söyledi. "Cehennem gibi bir geceydi" diyen Bratchuk, hasar ve kayıplarla ilgili ayrıntıların daha sonra verileceğini de sözlerine ekledi.

KIRIM'DAKİ ASKERİ EĞİTİM ALANINDA YANGIN

Diğer yandan Rusya'nın 2014'te ilhak ettiği Kırım'ın Moskova destekli valisi, Kırım yarımadasındaki Kirovske bölgesindeki askeri eğitim alanında çıkan yangının 2 binden fazla kişinin tahliyesine ve yakındaki bir otoyolun kapatılmasına neden olduğunu söyledi. Rusya tarafından atanan Vali Sergey Aksenov yaptığı açıklamada, "Dört yerleşim biriminde yaşayanların geçici olarak tahliye edilmesi planlanıyor - bu 2 binden fazla kişi demek" dedi.

Aksenov, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Kirov bölgesindeki alanda henüz belirlenemeyen nedenle yangın çıktığını kaydetti. Yangında can kaybı olmadığı bilgisini paylaşan Aksenov, yangın nedeniyle Tavrida otoyolunun kapatıldığını belirtti. Rus medyasının yerel yetkililere dayandırdığı bilgiye göre, yangın nedeniyle Kriniçki, Ayvazovskoye, Abrikosovka ve Privetnoye köylerindeki 2 bin 225 kişi başka bölgelere tahliye edildi. Bazı sosyal medya hesaplarında poligondaki yangının mühimmat deposunda çıktığı iddia ediliyor.

Ukrayna Savunma Bakanlığı İstihbarat Ana Müdürlüğü Başkanı Kirill Budanov ise Kırım'daki askeri eğitim alanında çıkan yangınla ilgili, "İşgal altındaki Kırım'da başarılı bir operasyon gerçekleştirildi" ifadesini kullandı. Operasyonun istihbarat başkanlığı ve Ukrayna ordusunun ortak çalışması sonucu gerçekleştirildiğini Budanov, yangınla ilgili görüntü paylaşarak, "Düşman, hasarın boyutunu ve kayıpların sayısını gizliyor" iddiasında bulundu. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar