Kremlin uyardı: Rusya olmadan tahıl koridorundaki riskleri kim alacak bilmiyoruz

Kremlin uyardı: Rusya olmadan tahıl koridorundaki riskleri kim alacak bilmiyoruz
Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy'nin "tahıl koridorunun Rusya'sız sürdürülmesi" çağrısına Moskova'dan yanıt geldi. Kremlin Sözcüsü Dimitriy Peskov, "Rusya’nın bulunmadığı tahıl koridorunda riskler olacağı" uyarısını yaptı.

Artı Gerçek - Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy'nin Türkiye ile Birleşmiş Milletler'e (BM) Karadeniz Tahıl Koridoru Anlaşması'nı Rusya'sız sürdürme teklifini içeren mektup göndermesine Moskova'dan yanıt geldi. Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, "Rusya’nın bulunmadığı tahıl koridorunda riskler olacağı" uyarısını yaparak "Burada hangi ülkelerin bu riskleri almaya ne ölçüde hazır olduğunu söylemeye hazır değiliz" dedi.

'KONUNUN RUS ORDUSU TARAFINDAN YORUMLANMASI GEREKİYOR'

Bu konunun Rus ordusu tarafından yorumlanması gerektiğine dikkat çeken Peskov, "Doğrudan muharebe alanına yakın bir bölgeden bahsediyoruz. Uygun garantiler olmadan orada belirli riskler doğacaktır" ifadelerini kullandı.

Peskov, bu bölgenin tahıl anlaşmasının uygulanması için kullanılmasının her halükarda riskli olduğunu belirterek, "Bu bölgenin Kiev rejimi tarafından askeri amaçlarla kullanıldığı çok açık. Bu da unutulmaması gereken çok önemli bir husustur" ifadesini kullandı.

Tahıl anlaşmasının şartlarının uygulanmamasına rağmen Rusya’nın yükümlülüklerini yerine getirdiğini vurgulayan Peskov, "Anlaşmanın imzalanmasında Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres’in rolünü ve Avrupa ülkelerini üstlendikleri yükümlülükleri yerine getirmeye ikna etme çabalarını çok takdir ettiklerini" söyledi.

'RUSYA, AZ GELİŞMİŞ ÜLKELERE TAHIL YARDIMINI SÜRDÜRECEK'

Tahıl anlaşmasından sonra Ukrayna tahıl arzının yerine Rusya'nın az gelişmiş ülkelere yardımını sürdüreceğini dile getiren Peskov, "Elbette Rusya bu hususta pozisyonunu koruyor. Maalesef oldukça küçük miktarlardan bahsediyoruz çünkü Afrika'daki en yoksul ülkeler tahıl anlaşmasından herkese göre en az payı aldı" diye konuştu. Sözcü, insansız deniz araçlarının saldırısının ardından Kırım Köprüsü'nün güvenliğini artırma ve misilleme hazırlığının devam ettiğini de vurguladı.

NE OLMUŞTU?

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, dün Karadeniz Tahıl Koridoru Anlaşması'nın durdurulduğunu belirterek, ilgili şartlar uygulandığında Rusya'nın anlaşmaya geri döneceğini bildirmişti. Rusya Dışişleri Bakanlığı da söz konusu anlaşmaya, Batı'nın Rus gıda ve gübresine yaptırım uygulamaktan vazgeçmesi hâlinde döneceklerini açıklamıştı.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy ise Türkiye ile Birleşmiş Milletlere (BM) Karadeniz Tahıl Koridoru Anlaşması'nı Rusya'sız sürdürme teklifini içeren mektup gönderdiğini belirterek, "Ukrayna, BM ve Türkiye, birlikte gıda koridorunun çalışmasını ve gemilerin denetlenmesini sağlayabilir" açıklamasında bulunmuştu. Zelenskiy'nin sözcüsü Serhiy Nykyforov'nin aktardığına göre Ukrayna lideri Karadeniz'deki tahıl koridorunun kullanılmaya devam etmesi için her şeyin yapılması gerektiğini savunarak "Rusya Federasyonu olmasa bile, bu Karadeniz koridorunu kullanabilmemiz için her şey yapılmalıdır. Korkmuyoruz" demişti. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar