Tahıl koridorunu kullanmaya devam etmek isteyen Ukrayna lideri Zelenskiy: Korkmuyoruz

Tahıl koridorunu kullanmaya devam etmek isteyen Ukrayna lideri Zelenskiy: Korkmuyoruz
Ukrayna lideri Zelenskiy'den Rusya'nın bugün çekildiğini açıkladığı Karadeniz Tahıl Anlaşması'yla ilgili açıklama geldi. Tahıl koridorunu kullanmayı sürdürmek istediklerini açıklayan Zelenskiy "Türkiye de izin verirse herkes hazır" dedi.

Artı Gerçek - Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy Rusya'nın süresi dolan Karadeniz Tahıl Koridoru Anlaşması'na katılımını durdurmasının ardından açıklama yaptı. Zelenskiy'nin sözcüsü Serhiy Nykyforov'nin aktardığına göre Ukrayna lideri Karadeniz'deki tahıl koridorunun kullanılmaya devam etmesi için her şeyin yapılması gerektiğini savunarak "Rusya Federasyonu olmasa bile, bu Karadeniz koridorunu kullanabilmemiz için her şey yapılmalıdır. Korkmuyoruz" dedi.

'GEMİ SAHİPLERİ BİZE ULAŞTI'

Zelenskiy "Şirketler, gemi sahipleri bize ulaştı. Hazır olduklarını söylediler, eğer Ukrayna gitmelerine izin verirse ve Türkiye de geçmelerine izin vermeye devam ederse, o zaman herkes tahıl tedarik etmeye devam etmeye hazır" ifadelerini kullandı.

Ukrayna'nın tahıl ihracatı konusunda biri Türkiye ve Birleşmiş Milletler ile diğeri de Rusya, Türkiye ve Birleşmiş Milletler ile olmak üzere iki anlaşması olduğunu söyleyen Zelenskiy, Ukrayna Dışişleri Bakanlığı'na BM ve Türkiye'ye girişimi sürdürmeye hazır olup olmadıklarının sorulacağı resmi bir belge hazırlama talimatı da verdi.

ABD'NİN BM DAİMİ TEMSİLCİSİ: ZALİMLİK

Tahıl Anlaşması'ndan çekilmesinin ardından Rusya'ya Avrupa Birliği'nin ardından bir tepki de ABD'den geldi. ABD'nin Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Linda Thomas-Greenfield, Rusya'nın Karadeniz Tahıl Koridoru Anlaşması'nı durdurmasını "zalimlik" olarak niteledi.

Thomas-Greenfield, New York'taki BM binasındaki açıklamasında Dünya Gıda Programı'na göre 345 milyondan fazla kişinin gıda güvensizliğiyle mücadele ettiğine dikkati çekerek, Rusya'nın Ukrayna savaşının özellikle Orta Doğu ve Afrika'da milyonlarca ilave kişiyi açlık sınırına ittiğini savundu. Thomas-Greenfield, Rusya'nın anlaşmayı askıya alarak dünyadaki "mağdurlara" bir darbe daha vurduğunu belirterek, "Bu zalimliktir" dedi.

NE OLMUŞTU?

Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik saldırısının küresel gıda fiyatları üzerindeki etkisini azaltmak için BM, Rusya, Türkiye ve Ukrayna, 22 Temmuz 2022'de İstanbul'da düzenlenen törenle Karadeniz Tahıl Koridoru Anlaşması'nı imzalamıştı. Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, bugün görev süresi dolan Karadeniz Tahıl Koridoru Anlaşması’na ilişkin yaptığı açıklamada, "Tahıl koridoru anlaşması fiilen son buldu, durduruldu. Rusya, ilgili şartlar uygulanır uygulanmaz derhal tahıl anlaşmasına geri dönecek. Anlaşmanın Rusya ile ilgili kısmı yerine getirilmedi." ifadesini kullanmıştı. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar