Rusya ve Japonya’nın ‘2 artı 2’ toplantısı

Rusya ve Japonya’nın ‘2 artı 2’ toplantısı
Rusya ve Japonya'nın dışişleri ve savunma bakanları, ‘bölgesel güvenlik’ için görüştü DÜNYA – Japonya ve Rusya dışişleri ile savunma bakanları,...

Rusya ve Japonya'nın dışişleri ve savunma bakanları, ‘bölgesel güvenlik’ için görüştü

DÜNYA – Japonya ve Rusya dışişleri ile savunma bakanları, Japonya'nın başkenti Tokyo'da bir araya gelerek Güney Kuril adalarına dair güvenlik konularını ele aldı.

Tokyo'da 4 yıl aradan sonra ilk kez gerçekleşen "2 artı 2" toplantısına Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, Japonya Dışişleri Bakanı Fumio Kişida ve Japonya Savunma Bakanı Tomomi Inada katıldı.

Toplantının ardından düzenlenen basın toplantısında konuşan Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, "Güney Kuril Adaları'na yönelik ortak eylem projemizi Japonya'ya sunduk. Onlar da bize düşüncelerini iletti. Bu konuların profesyonel olarak ele alınması konusunda mutabakata vardık" dedi.

‘ÖNCELİKLİ PROJELER LİSTESİ HAZIRLAYACAĞIZ’

Japonya Dışişleri Bakanı Fumio Kişida, cumartesi günü dışişleri bakan yardımcıları düzeyinde yapılan istişareler sırasında, Moskova'ya konuyla ilgili tekliflerini sunduklarını söyledi. Kişida, Rus tarafıyla öncelikli projeler listesi hazırlanması ve hukuki zeminin incelenmesi konusunda anlaştıklarını kaydetti.

‘BARIŞ ANLAŞMASI İÇİN ÇALIŞMALARA DEVAM'

Öte yandan Japon bakan, Moskova ve Tokyo'nun barış anlaşması imzalanması için çalışmalara devam etmeye isteğini belirtti. Kişida, "İki ülke liderlerinin geçen yıl ortaya koyduğu kararlılığı göz önünde bulundurarak, barış anlaşması imzalanmasına yönelik müzakere sürecinin devam etmesi konusunda anlaştık" şeklinde konuştu.

Öne Çıkanlar