Rusya'da bakanlıklar, Putin'e, Taliban'ın 'terör örgütleri' listesinden çıkarılmasını tavsiye etti

Rusya'da bakanlıklar, Putin'e, Taliban'ın 'terör örgütleri' listesinden çıkarılmasını tavsiye etti
Lavrov'un "Afganistan'daki gerçek güç" diye nitelediği Taliban'ın Rusya'nın "terör örgütleri" listesinden çıkarılması için bakanlıklar Putin'e tavsiyede bulundu. Bu gerçekleşirse, peşinden tanıma gelebilir. Taliban Rusya'nın prestijli forumuna da davetli.

Artı Gerçek - ABD'nin Ağustos 2021'de çekilmesiyle Afganistan'da kontrolü ele geçiren Taliban'ı "terör örgütleri" listesinden çıkarma adımlarını ilerleten Rusya, şeriat yönetimi dayatan hareketi St. Petersburg Ekonomik Forumu'na davet etti. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Taliban'ın Afganistan'daki "gerçek güç" olduğunu ve Moskova'nın yasaklı örgütler listesinden olası çıkarılmasının "nesnel gerçekliği" yansıtacağını söyledi.

Taliban'ın gelecek ay St. Petersburg'da yapılacak üst düzey ekonomik foruma davet edilmesinin yanısıra bakanlıklar Devlet Başkanı Vladimir Putin'e Taliban'ın listeden çıkarabileceği yönünde tavsiyede bulundu.

'LİSTEDEN ÇIKARILMADAN TANINAMAZ'

Rus haber ajansı Tass'a konuşan Rusya Dışişleri Bakanlığı İkinci Asya Dairesi Müdürü Zamir Kabulov, "Dışişleri ve Adalet Bakanlıklarının Putin'e Taliban hareketinin Rusya'da yasaklı terör örgütleri listesinden çıkarılabileceğini bildirdiğini" söyledi.

Bu tutumu pek çok hükümet organının desteklediğini belirten Kabulov, Dışişleri'nin tutumu sorulduğunda "Olumlu" yanıtını verdi. Taliban'ın önce yasaklı örgütler listesinden çıkarılması sonra tanınması süreciyle ilgili soru üzerine "Listeden çıkarma yapılmalı. Bu olmadan tanıma hakkında konuşmak için erken olur. Bu nedenle bu konuyla ilgili çalışmalar devam ediyor. Tüm değerlendirmeler Rusya'nın üst düzey liderliğine bildirildi. Bir karar bekliyoruz" dedi.

SON SÖZ PUTİN'DE

"Taliban hükümetinin 2021'de Afganistan'da iktidara geldiğinden bu yana tanınma yolunda uzun bir yol kat ettiğini" savunan Kabulov, "Ancak hâlâ aşılması gereken birkaç engel var, bundan sonra Rus liderliği bir karar verecek" diye ekledi.

Rusya ile Afganistan arasında diplomatik ilişkilerin kurulmasının 105. yıldönümünde Moskova'nın Taliban hükümetiyle herhangi bir etkinlik düzenleme veya tebrik telgrafı alışverişinde bulunma planının olmadığını söyleyen Dışişleri Bakanlığı İkinci Asya Dairesi Müdürü, "Tamamen formel bir nedenden dolayı: Resmi tanınma eksikliği" diye izah etti.

KADINLARA HER ŞEY YASAK

Washington'ın 1980'lerdeki Yeşil Kuşak projesinin ürünlerinden biri olan Taliban, ABD'nin 11 Eylül 2001 saldırıları sonrası Afganistan'ı işgal etmesiyle gittiği iktidara ABD'nin çekilmesiyle geri döndü. 15 Ağustos 2021'de son ABD askerleri de Afganistan'dan ayrılır ve Devlet Başkanı Eşref Gani yurtdışına kaçarken, Taliban savaşmadan başkent Kabil'e girdi. O zamandan beri her alanda koyu şeriat uygulamaları dayatan hareket, kızlarla kadınların tamamen örtünmesi, evde oturması zorunluluğu getirdi, eğitim, istihdam ve kamusal alanlara erişimlerini yasakladı. (Dış Haberler)

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar