Rusya'da BRICS+ toplantısına katılan Fidan, Putin'le görüşecek

Rusya'da BRICS+ toplantısına katılan Fidan, Putin'le görüşecek
BRICS+ toplantısına katılmak için Rusya'da bulunan Dışişleri Bakanı Fidan'ın Devlet Başkanı Putin tarafından kabul edileceği açıklandı. Öncesinde Putin, Ankara'nın ABD yaptırımlarına uyma adımları ve Ukrayna'ya desteğiyle ilgili eleştiride bulunmuştu.

Artı Gerçek - Rusya'nın Nizhny Novgorod şehrinde düzenlenen BRICS+ toplantısına katılması vesilesiyle dün Güvenlik Konseyi Sekreteri Sergey Şoygu, bugün Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'la görüşen Dışişleri Bakanı Hakan Fidan'ın akşam saatlerinde Kremlin'de Devlet Başkanı Vladimir Putin'le biraraya geleceği açıklandı.

Putin'in Fidan'ı Kremlin'de kabul edeceğini duyuran Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, "Akşam, kesin saat söylemeyeceğim, ancak muhtemelen akşam 18:00'den sonra Devlet Başkanı, çalışma ziyareti için burada bulunan Türkiye Dışişleri Bakanı Fidan'ı kabul edecek" dedi.

'GÜNDEM YOĞUN, FİDAN PUTİN'İ BİLGİLENDİRECEK'

Fidan'ın Moskova'da farklı düzeylerdeki görüşmeleri hakkında Putin'e bilgi vereceğini söyleyen Peskov, Rusya-Türkiye gündeminin geleneksel olarak son derece yoğun olduğunu, Putin ile Fidan'ın istişare edeceği çok konu bulunduğunu belirtti.

'FİDAN LAVROV'A TÜRKİYE İÇİN ÖNEMLİ EKONOMİK KONULARI İLETTİ'

Reuters'e konuşan Türkiye'den diplomatik bir kaynak, Fidan'ın Rus mevkidaşı Lavrov ile bugün yaptığı görüşmede "Türkiye için önemli ekonomik konuları" gündeme getirdiğini aktardı. Kaynak, BRICS+ toplantısının oturum aralarında bir araya gelen iki bakanın, Gazze'deki gelişmeleri de ele aldığını söyledi.

LAVROVDAN 'ETKİLEŞİMİN SÜRDÜRÜLMESİ İHTİYACINA ÖZEL VURGU'

Rusya Dışişleri Bakanlığı'nın görüşmeye ilişkin açıklamasında, Lavrov’un Fidan’a Rusya'nın Ukrayna ihtilafına ilişkin ilkesel değerlendirmelerini aktardığı belirtilerek şöyle denildi:

"Ortadoğu ve Kafkasya’daki durumun yanısıra bazı uluslararası platformlar da dahil olmak üzere uluslararası gündemin ana konularına değinilmiş olup, Lavrov, Türk mevkidaşını Rusya'nın BRICS dönem başkanlığının öncelikleri hakkında bilgilendirmiştir."

Açıklamada Lavrov’un, "ikili ilişkilerin daha da geliştirilmesi ve işbirliği alanlarının araştırılması için etkileşimin sürdürülmesi ihtiyacına özel vurgu yaptığı" dile getirildi.

TÜRKİYE'NİN BRICS ÜYELİĞİ GÜNDEMDE

4 Haziran'da Çin'i ziyaret eden Fidan, 'AB ile Gümrük Birliği'nin bir parçası olan Türkiye'nin BRICS gibi çeşitli platformlarda işbirliği için yeni fırsatlar aramaya devam ettiğini' belirtmişti.

PUTİN ANKARA'YI UYARMIŞTI

6 Haziran'da St. Petersburg Uluslararası Ekonomik Forumu (SPIEF) kapsamında Lahta Center'da önde gelen haber ajansları yöneticileri ile biraraya gelen Putin, Türkiye'ye ilişkin şu mesajlar vermişti:

DOĞALGAZ MESELESİ

"Dikkatinizi çekmek istediğim bir konu var. Türkiye, Ukrayna ile bazı alanlarda işbirliği yaparken, Ukrayna, Türkiye’ye gaz taşıyan boru hatlarını vurmaya çalışıyor. Bu bir şaka veya herhangi bir şekilde abartma değil. Rus ordusunun elektronik harp sistemleri tarafından iki insansız hava aracı düşürüldü ve Karadeniz sahilindeki gaz pompalama istasyonunun yanına düştü. Lütfen dostumuz Cumhurbaşkanı Erdoğan’a bu konu hakkındaki gerçeklerle ilgili bilgi verin. Karadeniz altındaki sevkiyat sistemini koruyan gemilere yönelik de sürekli insansız deniz araçlarıyla saldırı yapılıyor."

ABD'NİN RUSYA YAPTIRIMLARI MESELESİ

"Bana öyle geliyor ki Türkiye'de hükümetin ekonomik bloğu son zamanlarda kredi almaya, yatırım yapmaya, Batılı finans kuruluşlarından hibe almaya ağırlık veriyor. Bu muhtemelen kötü bir şey değil ama eğer Rusya ile ticari ve ekonomik ilişkilerin kısıtlanmasıyla bağlantılı olursa, o zaman Türk ekonomisinin kazancından çok kaybı olur. Bana göre böyle bir tehdit var." (Dış Haberler)

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar