Rusya'dan kritik NATO toplantısı öncesi Batı'ya nükleer savaş uyarısı

Rusya'dan kritik NATO toplantısı öncesi Batı'ya nükleer savaş uyarısı
Yayınlanma:
A+ A-
Rusya Güvenlik Konseyi Başkan Yardımcısı Dimitri Medvedev, NATO'nun Ukrayna'ya ağır tank göndermeyi konuşacağı toplantı öncesinde nükleer savaş uyarısını yineledi: "Nükleer bir gücün konvansiyonel bir savaşta yenilmesi nükleer bir savaşı tetikleyebilir."

Artı Gerçek - Batılı ülkelerin Rusya'yla savaşı kazanabilmesi hedefiyle Ukrayna'ya daha fazla askeri yardımı ele almaya hazırlandığı bir dönemde, Moskova'dan yeni bir 'nükleer savaş' uyarısı geldi. Rusya Güvenlik Konseyi Başkan Yardımcısı Dimitri Medvedev, Almanya'daki Ramstein Hava Üssü'nde yarın düzenlenecek NATO toplantısı öncesinde "nükleer güç sahibi bir ülkenin bir savaşı kaybetmesi halinde nükleer savaşın tetiklenebileceği" uyarısında bulundu.

Geçmişte Rusya başbakanlığı ve devlet başkanlığı görevlerinde bulunan Medvedev, "Büyük askeri liderler yarın NATO'un Ramstein üssünde, yeni taktiklerin ve stratejilerin yanı sıra Ukrayna'ya yeni ağır silahların ve saldırı sistemlerinin tedarikini görüşecek" deyip, Davos'taki Dünya Ekonomik Forumu'nda "Barışın sağlanması için Rusya'nın kaybetmesi gerekiyor" düsturunun tekrarlandığını belirtti.

Medvedev, Telegram hesabından yaptığı açıklamada, "Ve hiçbirinin aklına, şu basit sonuca varmak gelmiyor: Nükleer bir gücün konvansiyonel bir savaşta yenilgiye uğraması nükleer bir savaşı tetikleyebilir. Nükleer güçler, kaderlerinin bağlı olduğu önemli ihtilaflarda hiçbir zaman kaybetmemiştir" dedi.

Rus siyasetçi, "Fakat bu zaten herkes için açık olmalı. Ufacık bir zeka belirtisi gösteren Batılı bir siyasetçi için bile" diyerek şu uyarıda bulundu: "Rusya'nın nükleer doktrini bu silahların sınırlı durumlarda kullanılması kısıtlaması getirse de, bu koşullardan biri, "Rusya Federasyonu'nun ulusal güvenliği için kritik durumlardır."

ALMANYA'DAKİ TOPLANTIDA NE KONUŞULACAK?

ABD liderliğindeki NATO ülkeleri yarın Ramstein'daki Amerikan üssünde, Ukrayna'nın ağır silah ve tank taleplerini ele alacak. Toplantının en kritik gündem maddesi, Alman yapımı Leopard 2 tipi tanklarının Kiev'e tedarik edilip edilmeyeceği olacak.

Almanya'nın Soğuk Savaş sırasında binlerce üretip müttefiklerine sattığı bu tankların Ukrayna'ya gönderilmesine onay verip verilmeyeceği merak konusu. Almanya savunma bakanının bu toplantı öncesinde değiştirilmesi dikkat çekerken, Reuters ajansına Berlin'den konuşan bir hükümet kaynağı belirli şartlar dahilinde tank onayı çıkabileceğini söyledi. Kaynağın iddiasına göre, eğer ABD de kendi Abrams tanklarını Ukrayna'ya göndermeyi kabul ederse, Almanya hükümeti Leopardlara onay verebilir.

Polonya ve Finlandiya, Almanya'nın vetosunu kaldırması halinde kendi ellerindeki Leopardları Ukrayna'ya gönderebileceklerini açıklamıştı. İngiltere de geçen hafta, Challenger tipi ağır tank gönderme kararını açıklayarak Almanya üzerindeki baskıyı artırmıştı.

Leopardların diğer ülkeler tarafından Ukrayna'ya gönderilmesi, Almanya yapımı olmaları nedeniyle Berlin’in onayına tabi. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar