Rusya'dan Türkiye'ye 'Dünya 5'ten Büyüktür' yanıtı: BM hâlâ tek mekanizma

Rusya'dan Türkiye'ye 'Dünya 5'ten Büyüktür' yanıtı: BM hâlâ tek mekanizma
Yayınlanma:
A+ A-
Kremlin Sözcüsü Peskov, BM Güvenlik Konseyi'nin Gazze konusunda İsrail aleyhine karar alamaması nedeniyle Ankara'nın "alternatif" önermesini değerlendirdi: BM sistemi, verimsizliğine rağmen, tek ve tartışmasız uluslararası mekanizma olmaya devam ediyor.

Artı Gerçek - Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin (BMGK) daimi üyelerinden Rusya, Ankara'nın konseye alternatif oluşturulması yönündeki çağrılarına ve "Dünya 5'ten büyüktür" tezine yanıt verdi. Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov, Türkiye'nin BMGK'ye alternatif oluşturma fikrine yönelik bir girişimin, BM Güvenlik Konseyi kurulduğunda mevcut olan fikir birliğini gerektirdiğini söyledi.

Peskov, Kremlin'de düzenlediği bakın toplantısında, Türkiye'nin önerisiyle ilgili soruları, “Birleşmiş Milletler sisteminin, dünya gündemindeki en hayati konulardaki büyük verimsizliğine rağmen, tek ve tartışmasız uluslararası mekanizma olmaya devam ettiğine inanıyoruz. Bu sistem, daha önce çok karmaşık anlaşmaların ve fikir birliğinin ürünü olarak yaratılmıştı. Elbette ki Türk tarafının açıkladığı gibi bu girişim de en azından aynı fikir birliğini gerektiriyor" diye yanıtladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 18 Ekim’de Gazze Şeridi’nde bir hastaneye düzenlenen saldırının ardından yaptığı açıklamada BM Güvenlik Konseyi’nin etkisiz olduğunu söylemiş; Cumhurbaşkanlığı İletişim Daire Başkanı Fahrettin Altun, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100'üncü yıldönümüne denk gelen yazısında ise BM Güvenlik Konseyi’nin küresel sorunları çözmedeki yetersizliğine işaret ederek yeni uluslararası örgütlere ihtiyaç duyulduğunu belirtmişti. (Kaynak)

Öne Çıkanlar