Rusya içinde peş peşe saldırılar: Kursk kentindeki askeri havaalanı İHA ile vuruldu

Rusya içinde peş peşe saldırılar: Kursk kentindeki askeri havaalanı İHA ile vuruldu
Rusya, Kursk kentindeki askeri havaalanında bulunan bir petrol depolama tesisinin vurulduğunu duyurdu. Olayda can kaybı olmadığı açıklandı. Rusya dün sınıra uzak iki diğer askeri havaalanına da Ukrayna İHA'larıyla saldırı yapıldığını duyurmuştu.

Artı Gerçek- Rusya'nın Kursk kentinde bulunan askeri havaalanındaki petrol depolama tesisine insansız hava aracı (İHA) ile saldırı düzenlendi.

Kursk Bölge Valisi Roman Starovoyt, Telegram kanalından yaptığı açıklamada, "Kursk havaalanına İHA saldırısı sonucu petrol depolama tesisi alev aldı. Can kaybı yok. Yangın söndürülüyor. Olay yerinde tüm özel servisler çalışıyor" ifadelerini kullandı.

Sabah saatleri itibarıyla bölgeden yoğun bir dumanın çıkmaya devam ettiği görüldü. Ukrayna sınırına yakın olsa da Kursk kentindeki askeri havaalanı sınıra 280 kilometre uzaklıkta bulunuyor.

Rusya Savunma Bakanlığı dün Ukrayna'nın İHA'lar ile Rusya içlerinde bulunan Dyagilevo'daki Ryazan ve Saratov'daki Engels askeri havaalanlarına modifiye edilmiş Strizh İHA'larıyla saldırı düzenlediğini, Ukrayna güçleri tarafından insansız hava araçlarının Rus hava savunma sistemleriyle vurulduğunu, yere düşen parçalarınsa üç askerin ölümüne ve bombardıman uçaklarının tahrip olmasına neden olduğunu açıklamıştı. Saldırılarda dört askerin de yaralandığı belirtilmişti.

Saratov'daki Engels askeri havaalanı da Ukrayna sınırına yaklaşık 600 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Saldırı Ukraynalı yetkililerce doğrulanırsa bu Kiev yönetiminin Rusya topraklarında şu ana kadar yaptığı en derin saldırı olarak kayıtlara geçecek.

UKRAYNA SALDIRILARIN SORUMLULUĞUNU ÜSTLENMEDİ

Ukrayna resmi olarak saldırıların sorumluluğunu üstlenmedi. Ancak New York Times'a konuşan üst düzey bir Ukraynalı yetkili pazartesi günü saldırılarda kullanılan İHA'ların Ukrayna'dan uçurulduğunu ayrıca saldırılardan en az birinin hava üssü yakınlarında bulunan Ukrayna Özel Kuvvetleri'nce yapıldığını öne sürdü.

ZELENSKİY: PAZARTESİ GÜNÜ 70 FÜZE FIRLATILDI

Ukrayna Devlet Başkanı Volodmir Zelenskiy ise pazartesi akşamı Rusya'nın füze saldırıları sonucu birçok bölgede elektrik verilmediğini söyledi.

Zelenskiy en az dört kişinin ölümüne yol açtığını söylediği saldırılarda Rusya'nın 70 füze fırlattığını ve bunlarının çoğunun vurulduğunu öne sürdü.

Vinnytsia, Kiev, Zhytomyr, Dnipropetrovsk, Odesa, Khmelnytskyi ve Cherkasy bölgelerinde büyük elektrik kesintileri olduğunu söyleyen Zelenskiy Kiev olmak üzere birçok bölgede acil durum elektrik kesintisine gidildiğini belirtti.

Saldırılar sonucu komşu Moldova'da elektrik kesintilerinin olduğunu belirten Zelenskiy "Rusya'nın eylemleri sadece Ukrayna'ya değil tüm bölgeye bir tehdit" ifadelerini kullandı.

KREMLİN: GEREKEN TEDBİRLERİ ALIYORUZ

Diğer yandan Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Ukrayna güçlerinin Rusya topraklarına yönelik saldırılarının sıklaşmış olmasını dikkate aldıklarını ve bununla ilgili gerekli olan tedbirleri de aldıklarını söyledi.

Sputnik'in haberine göre Peskov, ‘Ukrayna tarafının Rusya topraklarına yönelik saldırılarının son dönemde yoğunlaşmış olmasında bir tehlike görüp görmedikleri’ sorusu karşısında, “Ukrayna rejiminin bu terör saldırılarının sürdürülmesine ilişkin açık bir biçimde dile getirdiği resmi görüş tabii ki bir tehlike faktörüdür. Bu durum dikkate alınıyor ve gereken önlemler alınıyor” dedi.

'ŞU ANDA HERHANGİ BİR MÜZAKERE OLASI DEĞİL'

Kremlin Sözcüsü, başka bir soru karşısında da Rusya’nın şu anda Ukrayna ile barış görüşmesi yürütmeyi olası görmediğini kaydetti. ‘Kremlin’in bunu olası görmesi için ne olması gerektiği’ biçimindeki soruyaysa, Peskov, “(Ukrayna’daki) özel askeri operasyonun amaçlarına ulaşılmalı. Rusya, belirlemiş olduğu bu amaçlara ulaşmalı ve ulaşacak da” yanıtını verdi. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar