Rusya'nın savaş suçu işlediğini söyleyen muhalife sekiz buçuk yıl hapis cezası

Rusya'nın savaş suçu işlediğini söyleyen muhalife sekiz buçuk yıl hapis cezası
Yayınlanma:
A+ A-
Rusya'da Ukrayna'daki savaşı eleştiren muhaliflere baskılar devam ediyor. 2011'deki Kremlin karşıtı protestolarda ismini duyuran muhalif siyasetçi İlya Yaşin, "Rus ordusu hakkında yanlış bilgi yaymak" suçundan sekiz buçuk yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Artı Gerçek - Rusya'da tanınmış muhalif siyasetçilerden İlya Yaşin, "Rus ordusu hakkında yanlış bilgi yaymak" suçundan sekiz buçuk yıl hapis cezasına çarptırıldı.

39 yaşındaki muhalif siyasetçi, nisan ayında yayınladığı bir Youtube videosunda Rus ordusunun Kiev'in Buça banliyösünde sivillere yönelik katliam yaptığına yönelik Batı basınında yer alan haberlerden söz ettiği için temmuz ayından beri tutuklu yargılanıyordu.

YAŞİN YARGIÇI SUÇLAMIŞTI: SİSTEMİN DİŞLİSİSİNİZ

Hakkında dokuz yıl hapis istemiyle açılan davanın hakimi Oksana Goyunova, Yaşin'in "bilinçli bir şekilde Rusya Silahlı Kuvvetleri hakkında yanlış bilgi yaydığına" hükmetti.

İlya Yaşin, kararın açıklandığı son duruşma öncesi yaptığı savunmada yargıç Oksana Ivanovna'yı "sistemin dişlisi olmakla" suçlamış ve hapis cezası alsa da "susturulamayacağını" vurgulamıştı.

Muhalif siyasetçi, kararın ardından Telegram kanalından yaptığı açıklamada taraftarlarının Ukrayna'daki savaşa karşı çıkmaya devam etmesi gerektiğini belirtti.

'DEĞİŞİM ÇOK YAKIN'

İlya Yaşin, "Bu histerik kararla otoriteler bizi aşağılamaya çalışıyor ama aslında kendi güçsüzlüklerini sergiliyorlar" dedi. Yaşin, "Üzülmemiz için hiçbir neden yok, siz ve ben bu davayı kazandık dostlarım" diye ekledi.

Savaş suçları ile ilgili doğruları söylediklerini belirten ve akan kanın hemen durması için çalıştıklarını vurgulayan muhalif aktivist, "Tutuklandığım gün söylediklerimi tekrar ediyorum; korkmuyorum ve siz de korkmamalısınız. Değişim çok yakın" dedi.

PUTİN: YAŞİN KİM?

Kırgızistan'ın başkenti Bişkek'te düzenlenen Avrasya Ekonomik Birliği Zirvesi'nin ardından basın toplantısı düzenleyen Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e bir gazeteci Yaşin'e verilen hapis cezasını sordu.

Putin önce gazeteciyi "Yaşin kim?" diye yanıtladı. Ardından sözlerini "Ne de olsa temel eğitimimi Leningrad Devlet Üniversitesi'nde aldım. Ve mahkemelerin faaliyetlerine müdahaleyi kesinlikle kabul edilemez bulduğumu söylemek istiyorum" diye sürdürdü.

NAVALNY: RUSYA DA İLYA YAŞİN DE YAKINDA ÖZGÜR OLACAK

Hapisteki bir diğer muhalif lider Alexei Navalny, karara ilişkin Twitter hesabından bir açıklama yaparak kararı "utanmaz ve hukuksuz" diye niteledi. Navalny, "İlya Yaşin, seninle gurur duyuyoruz. Rusya da sen de yakında özgürlüğüne kavuşacak" dedi.

Navalny'nin eski dostu İlya Yaşin, 2011'deki Kremlin karşıtı protestolar sırasında ünlenmiş ve 2017'de Moskova Belediye Meclisi Başkanlığı'na seçilmişti. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar