San Fransisco, polisin 'katil robot' kullanmasını yasakladı

San Fransisco, polisin 'katil robot' kullanmasını yasakladı
Yayınlanma:
A+ A-
ABD'nin San Francisco kentinin yönetimi, polise ölümcül silahlarla donatılmış "katil robotları" kullanma yetkisi verme kararını geri aldı. Söz konusu karar insan hakları örgütlerinin ve bazı kent yönetimi üyelerinin tepkisini çekmişti.

Artı Gerçek- ABD'nin San Fransisco kentinin yönetimi polise öldürücü silahlar taşıyan robotları kullanması yetkisi veren kararından geri adım attı.

Polisin "katil robotlar" kullanmasına izin verilmesi hakkındaki teklif geçen hafta kentin yasa koyucuları ve denetim kurulu tarafından kabul edilmişti.

Ancak insan hakları savunucuları kararı şiddetle eleştirmiş, eylemciler ve karara karşı çıkan denetim kurulu üyeleri yerel yönetim binası önünde kararın geri çevrilmesi için eylem yapmıştı.

BBC'ye konuşan "Stop Killer Robots" (Katil Robotları Durdurun) adlı grubun üyesi Dr Catherine Connolly söz konusu kararın insanları öldürme eylemine yabancılaştıracak riskli bir durum yarattığını vurgulamıştı.

Salı günü oy birliğiyle teklifi durduran yönetim kurulu üyeleri ek gözden geçirme için ilgili komisyona gönderdi. İkinci oylamanın ardından katil robotların polis tarafından kullanılması teklifi reddedildi.

Orijinal teklifin şimdi ya tamamen rafa kaldırılması ya da değiştirilmesi gerekiyor.

DİĞER EYALETLERDE POLİS KATİL ROBOT KULLANABİLİYOR

San Fransisco Polis Departmanı (SFPD) katil robotların sadece olağanüstü durumlarda şüphelileri öldürmede kullanılacağını açıklamıştı. SFPD sözcüsü, "robotlar, şiddet içeren, silahlı veya tehlikeli kişileri içeren güçlendirilmiş yapıları aşmak için potansiyel olarak patlayıcı yüklerle donatılabilir" demişti. Sözcü ayrıca robotların "can kaybı riski taşıyan şiddetli, silahlı veya tehlikeli şüphelileri etkisiz hale getirmek veya yönlerini şaşırtmak için kullanılabileceğini" de eklemişti.

Benzer "katil robotlar" ABD'nin bazı başka eyaletlerinde polis tarafından kullanılabiliyor. 2016 yılında Teksas eyaletinin Dallas kentine polis, 5 kişiyi öldüren ve diğerlerini yaralayan bir keskin nişancıyı üzerinde C-4 patlayıcı taşıyan bir robotla öldürmüştü. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar