Sarkozy'den Macron'a uyarı: Seçim kararı büyük risk, geri tepebilir

Sarkozy'den Macron'a uyarı: Seçim kararı büyük risk, geri tepebilir
Fransa Cumhurbaşkanı Macron'un aşırı sağın yükselişi karşısında aldığı erken seçim kararına eski cumhurbaşkanı Sarkozy'den eleştiri geldi. Sarkozy, aşırı sağın sandıkta yeniden galip gelme riski" bulunduğunu söyledi.

Artı Gerçek - Fransa'nın eski cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, aşırı sağın Avrupa Parlamentosu (AP) seçimlerindeki galibiyetinin ardından parlamentoyu feshederek erken genel seçim kararı alan Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'u eleştirdi. Sarkozy, bunun "ülke için büyük bir risk" olduğunu söyledi.

Sarkozy, Le Journal de Dimanche gazetesi ile söyleşisinde, AP seçimlerinden ülkedeki aşırı sağcı Ulusal Birlik (RN) partisinin açık ara farkla birinci gelmesinin üzerine Macron’un parlamentoyu feshetmesinin "cumhurbaşkanının kendisi için olduğu gibi ülke için de büyük bir risk" oluşturduğu yorumu yaptı.

Macron'un parlamentoyu feshetme kararının "aşırı sağa oy veren seçmenin öfkesini tersine çevirmek yerine bu öfkenin onaylanması" ile sonuçlanabileceğini dile getiren Sarkozy, "aşırı sağın sandıkta yeniden galip gelme riski" bulunduğunu ifade etti.

KENDİ PARTİSİNİ DE ELEŞTİRDİ

Sarkozy, kurucusu olduğu Cumhuriyetçiler Partisinin (LR) genel seçimlerde RN ile ittifak yapma planına ilişkin değerlendirmesinde de, LR’nin şu anki lideri Eric Ciotti’nin aşırı sağcılarla ittifak yapacağına ilişkin açıklamalarını "uygunsuz" bulduğunu söyledi.

LR partisi lideri Ciotti’nin AP seçimlerinden iki gün sonra RN ile ittifaka yeşil ışık yakması Cumhuriyetçi siyasetçilerde şaşkınlık yaratmış, çok sayıda Cumhuriyetçi senatör ortak bildiri yayımlayarak bu ittifaka karşı olduklarını dile getirmişti. Ciotti'nin kararı parti içinde ayrışma ve iç karışıklığa sebebiyet verirken LR yönetimi, 12 Haziran'da düzenlediği acil toplantıda başkanlarını partiden ihraç etme kararı almıştı.

AP seçimlerinin Fransa ayağında aşırı sağcı Ulusal Birlik (RN) yüzde 31,37'lik oyla ve açık ara farkla ilk sırayı almış, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un partisi Rönesans yüzde 14,60 ile ikinci olmuştu. Macron, AP seçim sonuçlarının açıklanmasının ardından Parlamentoyu feshederek 30 Haziran-7 Temmuz'da erken seçime gitme kararı aldığını duyurmuştu. (AA)

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar