Savaşın başından bu yana bir ilk: Suriye lideri Esad, Çin'e gidecek

Savaşın başından bu yana bir ilk: Suriye lideri Esad, Çin'e gidecek
Yayınlanma:
A+ A-
Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad 12 yılı aşkın süre sonra ilk kez Çin'e gidecek. Suriye liderinin perşembe günü Çin lideri Şi Cinping'in daveti üzerine Pekin'e hareket edeceği ve iki liderin bir zirve yapacağı duyuruldu.

Artı Gerçek - Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ın ofisinden bugün açıklamaya göre Devlet Başkanı Esad ve eşi Esma Esad bu hafta Çin'i ziyaret edecek. Böylece Suriye Devlet Başkanı Esad 12 yıldan uzun bir süre önce ülkede patlak veren iç savaştan bu yana Çin'e ilk ziyaretini gerçekleştirmiş olacak.

Devlet başkanlığı ofisinden yapılan açıklamada, Çin Devlet Başkanı Şi Cinping'in "resmi daveti üzerine" Esad ile eşinin Perşembe gününden itibaren ülkeyi ziyaret edeceği ve Esad'ın Çinli mevkidaşıyla ikili bir zirve gerçekleştireceği belirtildi. Ziyaret kapsamında ayrıca Esad ve Esma Esad'ın Pekin ve Changzhou şehirlerinde bir dizi toplantı ve etkinlik düzenleyeceği de aktarıldı.

Esad'a Çin ziyaretinde Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanı Dr. Faysal Mikdad, Ekonomi ve Dış Ticaret Bakanı Dr. Muhammad Samer El Halili'nin de bulunduğu resmi bir heyet eşlik edecek.Esad en son 2004 yılında dönemin Devlet Başkanı Hu Cintao ile görüşmek üzere Çin'i ziyaret etmişti. Bu ziyaret, iki ülke arasında diplomatik ilişkilerin kurulduğu 1956 yılından bu yana bir Suriye devlet başkanının Çin'e yaptığı ilk ziyaretti.

Suriye'nin başlıca müttefikleri Rusya ve İran gibi Çin de, 2011 yılında patlak veren hükümet karşıtı gösterileri acımasızca bastırması nedeniyle diğer ülkeler Esad'ı izole ederken bile bu bağları sürdürdü. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin daimi üyesi olan Çin, sınır ötesi yardım operasyonlarının Suriye hükümetinin kontrolü dışındaki bölgelere genişletilmesi de dahil olmak üzere Suriye ile ilgili kararları defalarca veto etti. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar