SDG'den Kamışlı ve Rakka'da IŞİD operasyonu: 'Örgütün iki tehlikeli lideri yakalandı'

SDG'den Kamışlı ve Rakka'da IŞİD operasyonu: 'Örgütün iki tehlikeli lideri yakalandı'
Suriye Demokratik Güçleri, Kamışlı ve Rakka'da IŞİD'e karşı hedefli baskınlar düzenlendiğini açıkladı. Buna göre, iki IŞİD lideri yakalandı.

Artı Gerçek - Suriye Demokratik Güçleri (SDG), Kamışlı ve Rakka'da düzenledikleri operasyonlarda iki 'tehlikeli' IŞİD liderinin yakalandığını duyurdu. Açıklamaya göre, 'Ebu Muaz el Kurdi' ismini kullanan ahmed Mahmud el Kureyşi'nin Kamışlı'da, Ahmed Thamer al-Muhammad'ın ise Rakka'da yakalandığı belirtildi.

Kureyşi'nin, Suriye-Irak sınırındaki Deyr ez Zor vilayetindeki Suheyl kasabasında IŞİD'in bir arabaya bomba yerleştirerek düzenlediği saldırıya karıştığı belirtildi.

IŞİD, 2014 yılında Irak ve Suriye'de geniş toprakları ele geçirmiş ve katliamlar yapmıştı. Irak hükümeti 2017'de IŞİD'i yenilgiye uğrattığını ilan etti. Örgüt Suriye'de de 2019'da son kalesi Bağuz'dan SDG tarafından temizlendi. Suriye ordusu da aynı sene örgütün ülkenin diğer yerlerinden temizlendiğini duyurdu. ancak Suriye'de çöle çekilen IŞİD münferit saldırılarını sürdürüyor. Irak'ta da çoğunlukla Kerkük çevresinde olmak üzere vur-kaç saldırıları, bombalı saldırılar ve insan kaçırma gibi faaliyetlerini sürdürüyor. (DIŞ HABERLER)

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar