Senatörlerden Türkiye'ye yaptırım tasarısı

Senatörlerden Türkiye'ye yaptırım tasarısı
Yayınlanma:
Güncelleme: 15 Kasım 2019 22:38
A+ A-
ABD Konsolosluğu çalışanları ve ABD vatandaşlarının Türkiye’de tutuklu bulunması nedeniyle Türkiyeli yetkililere yaptırım uygulanmasını öngören bir tasarı sunuldu.

ABD'de Demokrat ve Cumhuriyetçi senatörler, ABD Konsolosluğu çalışanları ve ABD vatandaşlarının Türkiye’de tutuklu bulunmasıyla ilgili Türkiyeli yetkililere yaptırım uygulanmasını öngören bir tasarı sundu.

Amerika'nın Sesi'nin haberine göre, ilk aşamada Cumhuriyetçi Senatör Roger Wicker ve Demokrat Senatör Ben Cardin’in sunduğu tasarıya daha sonra Cumhuriyetçi Senatör Marco Rubio dahil olmak üzere hem Cumhuriyetçi hem de Demokrat Parti’den 4 senatör daha destek verdi.

Tasarı, eski NASA çalışanı Serkan Gölge dahil ABD vatandaşları ve ABD’nin İstanbul Başkonsolosluğu çalışanları Metin Topuz ve Mete Cantürk’ün tutuklanmasından sorumlu olan bütün üst düzey yetkililere yaptırım uygulanması çağrısında bulunuyor.

Tasarı bu üst düzey yetkililere ABD’ye seyahat yasağı getirilmesini ve bu kişilerin ABD’deki mal varlıklarının dondurulmasını kapsıyor.

Tasarıda aynı zamanda ABD Başkanı Donald Trump’a da Türkiye’yi temel özgürlüklere saygı göstermeye teşvik etmesi çağrısı yer alıyor. Tasarıyı sunan senatörlerden Ben Cardin, "Türk hükümetinin Amerikalıları ve Türkiye’de ABD tarafından çalıştırılan Türk vatandaşlarını cezaevinde tutması bu kişilerin insan haklarının ağır şekilde ihlal edilmesidir. Sunduğumuz tasarı Amerika’nın bu davalarda Türkiye’nin yıllardır devam eden dik başlılığını tolere etmeyeceğini net şekilde ortaya koyuyor" ifadelerini kullandı. (Kaynak: Amerika'nın Sesi)