Serbest bırakılan rehinenin eşi hâlâ kayıp: 'Filistinlilerin haklarını savunur, işgale karşı çıkardı'

Serbest bırakılan rehinenin eşi hâlâ kayıp: 'Filistinlilerin haklarını savunur, işgale karşı çıkardı'
Hamas'ın dün 'tek taraflı' serbest bıraktığı iki rehineden biri olan Yocheved Lifshitz'in kızı Sharon, babasının hâlâ kayıp olduğunu söyledi. Lifshitz, "Babam Filistinlilerin haklarını savunan ve işgale karşı çıkan bir insandı" dedi.

Artı Gerçek - Hamas'ın dün serbest bıraktığı rehinlerden Yocheved Lifshitz'in kızı Sharon Lifshitz, İsrail'deki televizyon kanallarına verdiği röportajda, "onlara iyi davranıldı, anladığım kadarıyla bir doktorları vardı, iyi görünüyor" dedi. Annesinin serbest bırakılmasının ardından "karışık duygular" yaşadığını ifade eden Lifshitz, babasının hâlâ kayıp olduğunu vurguladı. Hastanede tedavi altına alınan Lifschitz'in ilk fotoğrafları da yayınlandı.

israilli.jpg

'KURANA İNANIYORUZ SİZE ZARAR VERMEYECEĞİZ'

85 yaşındaki Yocheved Lifshitz, bir motosikletin arkasına bindirilerek Gazze'ye götürüldüğünü anlattı. AFP'ye göre yerel medyaya, "Düşmemem için beni bir motosiklete yanlamasına bindirdiler, bir Hamaslı önden diğeri arkadan tutuyordu" dedi. Lifshitz, "Sınır çitini geçip Gazze Şeridi'ne girdiler ve ilk başta beni Be'eri yakınlarındaki Abesan kasabasında tuttular. Ondan sonra nereye götürüldüğümü bilmiyorum" ifadelerini kullandı. Lifsitz, motosikletten indiğinde, kendisini karşılayan kişilerin "Kuran'a inanıyoruz ve bu nedenle size zarar vermeyeceğiz" dediğini aktardı.

'YERALTINDAKİ TÜNELLER ÖRÜMCEK AĞI GİBİ'

Serbest bırakılan İsrailli, esareti sırasında her iki üç günde bir doktorun kendisiyle ilgilendiğini belirtti. Hamas'ın yeraltındaki tünellerini de gördüğünü belirten Lifshitz, tünelleri 'örümcek ağı gibi' diye tanımladı. Lifschitz, İsrail hükümetinin Gazze sınırındaki duvar ve çitlere milyarlarca dolar harcamasına rağmen "hiçbir işe yaramadığını" söyledi. Yocheved Lifschitz kendisinin ve diğer rehinelerin yeraltındaki tünellerde 'temiz koşullarda' tutulduğunu ve yerdeki şiltelerde uyuduklarını da ekledi. Lifschitz, bizi esir alanlar "kadın hijyeni dahil her ayrıntıyla ilgilendi" dedi. Lifschitz, tünellerde tutuldukları sırada yemeleri için beyaz peynir ve salatalık verildiğini söyledi ve bu yiyeceklerin kendilerini esir alanların yedikleriyle aynı olduğunu vurguladı.

'BABAM POLİTİK BİR İNSANDI'

Sharon Lifshitz BBC'ye verdiği demeçte annesinin esir alındığı sırada babasının yanında olmadığını o sebeple nerede olduğunu bilmediklerini söyledi. "Babam giderek daha da zayıflıyordu" diyen Lifshitz, "İkisi de çok sevgi dolu insanlar, aile insanları. Aileye ev sahipliği yapmayı çok seviyorlardı ve babam kibbutzda siyasi işlerle çok ilgiliydi" diye konuştu.

'FİLİSTİNLİLERİN HAKLARI İÇİN MÜCADELE EDER, ÇOK İYİ ARAPÇA KONUŞUR...'

Babasının Filistinlilerin hakları ve barış için çalışan bir insan olduğunu vurgulayan Lifshitz, babasının "birlikte yaşamanın bir yolunu bulmamız gerektiği inancına bağlı olduğunu, bir yol bulmanın çok kolay olduğunu düşündüğünü ve hayal kırıklığına uğradığını ve bu işgal fikrine, sürekli savaş fikrine karşı çok sıkı mücadele ettiğini" söyledi. Babasının Gazze'de pek çok kişiyi tanıdığını ve iyi derecede Arapça konuştuğunu da ekleyen Lifshitz, "Onun iyi olacağını düşünmek istiyorum" dedi ve ekledi: "Umarım oradadır ve kendisiyle ilgileniliyordur ve konuşma fırsatı bulmuştur." (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar