Sicili bozuk Boeing yine felakete karıştı: Singapur Havayolları uçağı türbülansa girdi, 1 ölü, 30 yaralı

Sicili bozuk Boeing yine felakete karıştı: Singapur Havayolları uçağı türbülansa girdi, 1 ölü, 30 yaralı
Singapur Havayolları'nın 'havada felaket' lakabıyla anılan Boeing tarafından üretilen bir uçağı, şiddetli türbülansa çarpıp kısa sürede 6 bin fit irtifa kaybetti. Bir yolcu ölür, 7'si ağır 30 yolcu yaralanırken, Boeing'in siciline bir çentik daha atıldı.

Artı Gerçek - ABD'li havacılık devi Boeing yüzlerce kişinin öldüğü kazaların ardından neredeyse her gün bir parçası kopan uçaklarının havada yaşadığı tehlikelerle birlikte anılırken, bu kez Singapur Havayolları'na ait bir Boeing jetinin şiddetli türbülansa girmesi sonucu bir yolcu öldü, 30 yolcu yaralandı.

211 yolcu ve 18 mürettebatıyla Londra'dan Singapur'a uçan Boeing 777-300ER tipi, SQ321 sefer sayılı uçak, olay sebebiyle Tayland'ın başkenti Bangkok'taki Suvarnabhumi Uluslararası Havaalanı'na acil iniş yaptı.

73 yaşındaki Britanyalı bir yolcunun muhtemelen kalp krizi nedeniyle hayatını kaybettiği, 30 yaralıdan 12'sinin hastanede tedaviye alındığı, başından yaralanan 7'sinin durumunun ağır olduğu açıklandı. Singapur Havayolları ve Boeing, ölen yolcunun ailesine "en derin taziyelerini" iletti.

YÜKSELİP DÜŞTÜ: TAVANA FIRLAYIP KAFALARINI ÇARPTILAR

Reuters'e konuşan bir yolcu, olay sırasında önce yükselme sonra düşme hissi yaşadıklarını söyledi.

Dzafran Azmir, "Birdenbire uçak yukarı fırladı ve sallanmaya başladı, ben de olanlara hazırlanmaya başladım ve aniden çok dramatik bir düşüş oldu, böylece oturan ve emniyet kemeri takmayan herkes anında tavana fırladı" dedi.

28 yaşındaki öğrenci, "Bazı kişiler başlarını bagaj kabinlerinin üst kısmına çarpmasıyla çöküntü oluştu, bazıları kafalarını ışıkların ve maskelerin olduğu kabinlere çarpıp oraları kırıp geçtiler" diye ekledi.

Singapur medyasına yansıyan görüntülerde kaygılı yolcular koltuklara yapışıyor, yukarıdan oksijen maskeleri sarkıyor, kişisel eşyalar koridora saçılıyor ve kabin ekibine tahsis edilen alanın zeminine çöpler saçılıyor.

Uçak iner inmez çok sayıda ambulans etrafını sardı. Yolcuların çoğunun emniyet kemerlerini taktığı belirtildi.

37 BİNDEN 31 BİN FİTE HIZLI DÜŞÜŞ

FlightRadar24 uçuş takip verilerine göre Boeing jeti, uçuşun yaklaşık 11. saatinde Andaman Denizi üzerindeyken sadece birkaç dakika içinde yaklaşık 37 bin fitten 31 bin fite hızla düştü.

İTİBARLI BİR HAVAYOLU

Dünyanın önde gelen havayollarından biri olarak geniş çapta tanınan ve sektör için referans noktası olan Singapur Havayolları, son yıllarda büyük bir olay yaşamadı. Singapur Havayolları'nın karıştığı son ölümcül kazada 2000 yılında Singapur'da bir uçağın kalkıştan kısa süre sonra düşmesi sonucu taşıdığı 179 kişiden 83'ü ölmüştü.

BOEİNG'DEN ZİNCİRLEME FELAKET

Boeing ise ekimden beri bir dizi felaket ve skandal yaşadı. Son olarak bu ayın başlarında Senegal'de kalkış sırasında bir Boeing pistten çıkarak 11 kişinin yaralanmasına yol açtı. İstanbul ve Antalya'da yine Boeing uçaklarının havalimanlarına inişleri sırasında yaşanan arızalar, şirkete yönelik 'ihmal' suçlamalarını yeniden gündeme getirdi.

İKİ AY İÇİNDE İKİ İFŞACI ÖLDÜ

ABD'li uçak devinin bazı modellerinin güvenli olmadığını ifşa edenlerin aniden ölmesi de dikkat çekti. Boeing aleyhine ifade veren eski bir çalışanın iki ay önce davada tanıklık etmesi öncesi başından vurulmuş bulunmasının ardından, çok sağlıklı olduğu belirtilen bir diğeri bu ay aniden kaldırıldığı hastaneden sağ çıkamadı. Buna rağmen en az iki çalışan daha Boeing'in güvenlik ihmalleri hakkında ifade verdi. (TMZ, Fox Business, Reuters, Dış Haberler)

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar