Sınır dışı mühleti doluyor: 100 binden fazla Afgan Pakistan'ı terk etti

Sınır dışı mühleti doluyor: 100 binden fazla Afgan Pakistan'ı terk etti
Yayınlanma:
A+ A-
Birleşmiş Milletler ve insan hakları kuruluşlarının çağrılarını reddeden Pakistan yönetimi, kayıt dışı göçmenleri sınır dışı etme kararında ısrarcı. İslamabad'ın mültecilere verdiği mühlet bugün dolarken, Afganlar kitleler halinde göç ediyor.

Artı Gerçek - Yasadışı göçmenleri sınır dışı etme kararı alan ve 1 Kasım'a kadar mühlet veren Pakistan'ı terk eden Afganistan vatandaşlarının sayısı 100 bini geçti. Pakistan'ın kuzeybatısındaki Hayber-Pahtunhva eyaletinin üst düzey yetkilisi Abdul Nasir Khan, Torkham kapısından son iki haftada 100 binden fazla Afganın geçiş yaptığını, güneybatıdaki Belucistan eyaletinden de çok sayıda kişinin Taliban yönetimindeki Afganisan'a döndüğünü açıkladı. Khan, "Bazıları 30 yıldan uzun süredir hiçbir kayıtları olmadan Pakistan'da yaşıyordu" dedi.

pakistan3.jpg

Pakistan hükümeti ekim ayının başında, gerekli belgeleri bulunmayan göçmen ve mültecilerin tamamını sınır dışı etme kararını açıklamış, bu kişilere ülkeyi kendilerinin terk etmeleri için 1 Kasım'a (bugün) kadar mühlet vermişti. İslamabad, yasadışı göçmenleri gözaltına alıp sınır dışı etme operasyonunun yarın başlayacağını da açıklamıştı.

pakistan4.jpg

Karar, özellikle ülkedeki 4 milyondan fazla Afganı özellikle hedef alması nedeniyle tepki çekmişti. Pakistan'da yaşayan Afganların yaklaşık 1.7 milyon kişinin belgesiz olduğu belirtilirken, İslamabad yönetimi bu kişileri silahlı saldırı, kaçakçılık ve başka suçlardan sorumlu tutmuştu.

pakistan2.jpg

Birleşmiş Miletler ve insan hakları kuruluşları ise Pakistan'daki Afganların kendi ülkelerinde 1970'lerde başlayan siyasi karmaşadan ve yönetimini ele geçiren Taliban'dan kaçtığını hatırlatarak, sınır dışı tehdidinin geri çekilmesi çağrısında bulunmuştu. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar