'Siyahların Hayatı Değerlidir' hareketi kurucusunun kuzeni polis tarafından öldürüldü

'Siyahların Hayatı Değerlidir' hareketi kurucusunun kuzeni polis tarafından öldürüldü
Yayınlanma:
A+ A-
ABD'de Siyahların Hayatı Değerlidir hareketinin kurucularından birinin kuzeni polisin elektroşok tabancasıyla yaptığı müdahalenin ardından öldü. Los Angeles polisi memurların vücut kamerası görüntülerini yayınladı.

Artı Gerçek - ABD'de yaşayan siyahlara yönelik özellikle polis tarafından uygulanan şiddete ve ırkçılığa karşı 2013 yılında başlatılan Siyahların Hayatı Değerlidir (Black Lives Matter) adlı sivil toplum hareketinin eş kurucusu Patrisse Cullors'ın kuzeni Keenan Anderson, Los Angeles kentinde polis tarafından elektroşok tabancasıyla yapılan müdahalenin ardından öldü.

Los Angeles Polis Departmanı 3 Ocak tarihli olayda 31 yaşındaki öğretmen Anderson'a müdahale eden polislerin vücut kamerasındaki görüntüleri yayınladı. Görüntülerde oldukça gergin ve korkmuş gözüken Anderson'ın "Beni öldürecekler" diyerek polisten yardım istediği ancak talimatlara uymakta zorluk çektiği ve gözaltı sırasında polislerin iki kez elektroşok tabancasıyla Anderson'a müdahale ettiği görüldü. Anderson'ın olay yerine gelen ilk polis memurunun uyarılarını bir noktada dikkate alarak yere oturduğu ancak olay yerine başka polislerin de gelmesiyle paniğe kapıldığı dikkat çekti.

'BENİ GEORGE FLOYD YAPACAKLAR'

Polisin müdahalesi sırasında Anderson'ın bir noktada 2020'de Minnesota kentinde beyaz bir polisin dakikalarca boynuna bastırması sonucu ölen George Floyd'u anarak "Beni George Floyd yapacaklar" diye bağırdığı görüldü. Polisin Anderson'ın bulunduğu olay yerine bir trafik kazası ihbarı sonucu geldiği açıklanırken Emniyet Müdürü Michel Moore, Anderson'ın trafik kazasına karıştıktan sonra kaçmaya çalıştığını söyledi.

Polisin yaklaşık 35 saniye boyunca Anderson'a elektroşok tabancasıyla müdahale ettiği görülürken polis yetkilileri ambulansın olay yerine beş dakika içinde geldiğini ancak ani kalp durması yaşayan Anderson'ın hastaneye kaldırıldıktan dört buçuk saat sonra öldüğünü söyledi. Polis tarafından yapılan toksikoloji raporunda Anderson'ın kanında esrar ve kokain bulunduğu öne sürülürken Washington DC bölgesinde yaşayan ve Los Angeles'ı ziyaret eden Anderson'ın ölüm nedeni resmi olarak belirlenmedi. Los Angeles Adli Tabipliği'nin ayrı bir rapor hazırlayacağı açıklandı.

CULLORS: KUZENİN KENDİSİNİ KORUMAYA ÇALIŞIYORDU

Anderson'ın ölümü, silahlı polisin trafik kazalarına gönderilmemesi gerektiğine inanan aktivistlerin polis reformu çağrılarını yeniden tetikledi. Black Lives Matters'ın eş kurucusu ve Anderson'ın kuzeni Patrisse Cullors ve diğer aktivistler Los Angeles Emniyet Müdürü'nün istifa etmesini istedi. Cullors, Guardian gazetesine yaptığı açıklamada "Kuzenim yardım istiyordu ve bunu alamadı. Hayatından endişe ediyordu. Son 10 yılını siyahların öldürülmesine meydan okuyan bir harekete tanık olarak geçirdi. Neyin tehlikede olduğunu biliyordu ve kendini korumaya çalışıyordu. Kimse onu korumaya istekli değildi" ifadelerini kullandı. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar