Slovakya ve Polonya, Ukrayna'ya savaş uçağı gönderecek

Slovakya ve Polonya, Ukrayna'ya savaş uçağı gönderecek
Polonya'nın ardından Slovakya da Rusya'ya karşı savaşan Ukrayna hükümetine savaş uçağı tedarik edeceğini açıkladı. Slovakya hükümeti Mig-29 tipi savaş uçaklarının Ukrayna'ya gönderilmesini onayladı.

Artı Gerçek - Slovakya Başbakanı Eduard Heger hükümetinin Ukrayna'ya Mig-29 tipi savaş uçaklarının gönderilmesini onayladığını duyurdu. Slovakya böylece perşembe günü Ukrayna'ya savaş uçağı göndereceğini ilan eden Polonya'nın ardından bu adımı izleyen ikinci NATO ülkesi oldu.

HAVA SAVUNMA SİSTEMİ DE SAĞLAYACAK

Slovakya hükümeti Ukrayna'ya 13 adet Sovyet tipi MiG-29 savaş uçağı göndermeyi öngören planı kabul etti. Başbakan Eduard Heger hükümetin oybirliğiyle aldığı kadarı cuma günü kamuoyuna açıkladı. Slovakya'nın hava filosunu geçen yıl güçlendirdiğini söyleyen Heger bu uçakları daha fazla kullanmayacaklarını söyledi. Heger Twitter hesabından yaptığı açıklamada "Sözler tutulmalı ve (Ukrayna Devlet Başkanı) Volodimir Zelenskiy savaş jetleri dahil olmak üzere daha fazla silah talep ettiğinde, elimizden gelenin en iyisini yaparız demiştim" ifadelerini kullandı.

Slovakya'nın 11 adet Mig-29 savaş uçağından oluşan filosu geçen sene emekliye ayrılmıştı. Açıklamada bunların kullanıma hazır durumda olanlarının gönderileceği geri kalanlarına ise yedek parça sağlanacağı açıklandı. Slovakya Başbakanı Heger ayrıca ülkesinin KUB hava savunma sistemlerinden bir bölümünü de Ukrayna hükümetine göndereceğini açıkladı.

Perşembe günü Polonya Ukrayna'ya dört adet Mig-29 savaş uçağını gelecek günlerde teslim edeceğini açıklamıştı. Ukrayna hükümetinin Batılı müttefikleri Ukrayna'ya tank dahil çok sayıda silah satsa da şu ana kadar savaş uçağı gönderme konusunda çekimser kaldı. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar