Slovenya, Türkiye'den 50 Suriyeli ve Afgan mülteci alacak

Slovenya, Türkiye'den 50 Suriyeli ve Afgan mülteci alacak
Slovenya hükümeti Türkiye'den mültecilik statüsü kazanmış 50 Suriyeli ve Afgan mülteci alacağını duyurdu. Avrupa Birliği yeniden yerleştirilen mülteci başına Slovenya'ya 10 bin euro destek sağlayacak.

Artı Gerçek- Slovenya hükümeti perşembe günü yaptığı açıklamada 2023'ün ocak ayı sonunda nihai şekli verilecek yeniden yerleştirme anlaşması kapsamında Türkiye'den 50 Suriyeli ve Afgan mülteci alacağını duyurdu.

Slovenya hükümetinin iletişim ofisinden yapılan açıklamaya göre yeniden yerleştirilecek 50 kişi Türkiye'de mülteci statüsüne sahip olanlardan ayrıca Slovenya yasalarına göre de mülteci kabul edilen kişilerden seçilecek.

Açıklamada kararın "bir dayanışma ifadesi" olduğu ve "sayının entegrasyon sisteminin yetenekleriyle orantılı" olduğu belirtildi.

SLOVENYA MÜLTECİ BAŞINA AB'DEN 10 BİN EURO ALACAK

Euractiv haber sitesinin aktardığına göre proje maliyetinin yüzde 75'i Avrupa Birliği'nin (AB) İltica, Göç ve Entegrasyon Fonu tarafından karşılanacak.

Yaklaşık 2 milyon nüfuslu Slovenya yeniden yerleştirilen mülteci başına AB'den 10 bin euro (yaklaşık 196 bin Türk Lirası) alacak.

Slovenya'nın mültecileri alma kararı, düzenli göçün avunucusu olan İçişleri Bakanı Tatjana Bobnar'ın bir tartışmada yeniden yerleşim planlarının güvenli ve düzenlenmiş göç kanallarını teşvik etmek için stratejik bir araç olduğunu söylemesinden birkaç gün sonra geldi.

Bobnar "Bu programlar aynı zamanda insanları tehlikeli yolculuklar yapmaktan caydırıyor, kaçakçılık ve insan kaçakçılığı risklerini azaltıyor" dedi.

Slovenya'nın hamlesi aynı zamanda, önceki merkez sağ hükümetin sınır kontrollerini güçlendirmeye ve göçmenlerin ülkeye girişini caydırmaya odaklanan daha muhafazakar bir göç politikası izlemesinin ardından, Slovenya'nın AB'nin yeniden yerleşim ve yeniden yerleştirme mekanizmasına geri dönüşünü de işaret ediyor.

TÜRKİYE DÜNYADA EN FAZLA SURİYELİ MÜLTECİYİ BARINDIRAN ÜLKE

Türkiye dünyada en fazla Suriyeli mülteciye ev sahipliği yapan ülke konumunda.

Mülteciler Derneği'nin Ekim 2022 tarihli açıklamasına göre Türkiye’de kayıt altına alınmış geçici koruma statüsündeki Suriyeli sayısı 3 milyon 622 bin 486.

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği'nin Şubat 2022 tarihli raporuna göre ise Türkiye'de uluslararası koruma altında olan ya Suriyeli mülteci sayısı 322 bin. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar