Sri Lanka'da OHAL ilan edildi

Sri Lanka'da OHAL ilan edildi
Yayınlanma:
Güncelleme: 13 Temmuz 2022 18:44
A+ A-
Cumartesi günü Başkanlık Sarayı'nın halk tarafından basılması ardından Sri Lanka Devlet Başkanı Rajapaksa'nın askeri jetle ülkeden kaçtığını doğrulandı, ülkede OHAL ilan edildi.

Ekonomik krizinin ardından geniş çaplı protestolara sahne olan Sri Lanka'da Devlet Başkanı Gotabaya Rajapaksa'nın ülkeden ayrıldığı doğrulandı.Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nın dışında toplanan protestocular, 73 yaşındaki Rajapaksa'nın eşiyle birlikte Maldivler'e kaçmasını coşkuyla kutladı. Sarayın basıldığı gün Fransız haber ajansı AFP'ye konuşan bir üst düzey savunma yetkilisi, sarayı basılan Rajapaksa'nın, askeri bir bölük tarafından güvenli bir yerde korunduğunu söylemişti.

Rajapaksa'nın ülkeyi terk etmesi, on yıllardır Sri Lanka'yı yöneten ailenin "hanedanlığının" sonu anlamına geliyor.Cumartesi günü protestocular Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nı basmış, Rajapaksa o zamandan beri ortaya çıkmamıştı.

BBC, yerel kaynaklara dayanarak Rajapaksa'nın kardeşi ve eski maliye bakanı Basil Rajapaksa da ülkeyi terk ederek ABD'ye kaçtığını duyurdu. 

OHAL İLAN EDİLDİ

Sri Lanka Başbakanı Ranil Wickremesinghe, Rajapaksa'nın Maldivler'e kaçması sonrası olağanüstü hal (OHAL) ilan etti. Hükümet sözcüsü de, Batı Eyaleti'nde sokağa çıkma yasağı da ilan edildiğini açıkladı.

Daha önce istifa edeceği sözünü veren 73 yaşındaki Rajapaksa'nın resmen istifa edip etmediği ise bilinmiyor.Devlet Başkanı Rajapaksa gibi protestoların odağındaki Başbakan Wickremesinghe de daha önce istifa edeceğini açıklamış ancak istifası için tarih vermemişti.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar