Stoltenberg'den Türkiye'ye İsveç baskısı: Ne kadar hızlı, o kadar iyi

Stoltenberg'den Türkiye'ye İsveç baskısı: Ne kadar hızlı, o kadar iyi
NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Brüksel'deki NATO toplantısında yaptığı açıklamada, Türkiye'nin İsveç'in üyeliğine en kısa sürede onay vermesini beklediklerini söyledi: Ne kadar hızlı, o kadar iyi.

Artı Gerçek - Brüksel'deki NATO Dışişleri Bakanları toplantısında Türkiye üzerindeki İsveç baskısı artıyor. NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, bugünkü toplantılarda İsveç'in üyeliğinin ele alındığını belirterek Türkiye'ye "bir an önce onay" çağrısını yineledi.

"NATO müttefiklerinin mesajı açıktı" diyen Stoltenberg, "Onay sürecini olabildiğince hızlı şekilde görmek istiyoruz" ifadelerini kullandı. Stoltenberg, Ankara'nın geçen yaz Vilnius'ta düzenlenen NATO zirvesinde İsveç'in üyeliğine parlamento onayı vaadinde bulunduğunu hatırlatarak "Ne kadar hızlı, o kadar iyi çünkü İsveç'in tam üyeliği, İsveç için iyi olacak, NATO için iyi olacak ve bütün NATO müttefikleri için iyi olacak" diye konuştu.

HAKAN FİDAN 'HAFTALAR İÇİNDE' DEMİŞ

İsveç Dışişleri Bakanı Tobias Billstrom'a göre de, Dışişleri Bakanı Hakan Fidan dün kendisiyle yaptığı ikili görüşmede "TBMM onayının haftalar içinde çıkmasını beklediğini" söyledi. Billstrom, "Mevkidaşımla bir görüşme yaptım, kendisi bana onay sürecinin haftalar için gerçekleşmesini beklediğini söyledi" dedi. Billstrom, "Türkiye Dışişleri Bakanı bir tarih vermedi ama 'haftalar içinde' dedi" ifadelerini kullandı.

İsveç'in NATO üyeliği Türkiye'nin yanı sıra Macaristan parlamentosundan da onay beklerken, Billstrom "[Macaristan Başbakanı] Viktor Orban, Macaristan'ın üyeliğe onay veren son ülke olmayacağını tekrar tekrar söyledi. Bu da, belki de, iplerin Budapeşte'den çok Ankara'nın elinde olduğu anlamına geliyor. Ankara'dan beyaz duman çıktığı anda Budapeşte'den de beyaz duman bekliyoruz" dedi. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar