Sudan'da devrik cumhurbaşkanının partisine yasak ve el koyma kararı

Sudan'da devrik cumhurbaşkanının partisine yasak ve el koyma kararı
Karara ilişkin açıklama yapan Sudan Başbakanı Hamduk, bununun intikam olmadığını, aksine; adaletin tesisi, halkın onuru ve kazanımlarını korumak için yapıldığını belirtti.

Sudan'da Egemenlik Konseyi ile hükümet, devrik Cumhurbaşkanı Ömer el Beşir rejiminin izlerinin tamamen silinmesini amaçlayan yasayı onayladı.

Söz konusu yasa ile eski Sudan Cumhurbaşkanı’nın partisi Ulusal Kongre, sabık (eski) rejimin tüm kurum ve kuruluşları kapatılıp mal varlıklarına el konulacak.

Sudan Başbakanı Abdullah Hamduk da Facebook hesabından yaptığı açıklamada, kararın bir intikam yasası olmadığını, bilakis adaletin tesisi, halkın onurunu ve kazanımlarını korumak için çıkarıldığını belirtti.

Parlamentonun henüz kurulmadığı Sudan’da yasalar, Egemenlik Konseyi ile bakanlar kurulunun onayının ardından yürürlüğe giriyor.

Sudan hükümeti de geçen hafta, Beşir’le bağlantılı 24 kuruluşun faaliyetlerinin yasaklanması, yurt içi ve dışındaki mal varlıklarının dondurulması kararını vermişti.

NE OLMUŞTU?

Sudan’da, 19 Aralık 2018’de hayat pahalılığı nedeniyle başlayan gösterilerin rejim karşıtlığına dönüşmesi üzerine, ordunun 11 Nisan’daki müdahalesiyle 30 yıllık Ömer el-Beşir dönemi sona ermiş, 21 Ağustos’ta asker-sivil ortak geçici yönetimi başlamıştı.


(HABER MERKEZİ)

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar