Süleymaniye'deki saldırının ardından Irak Cumhurbaşkanlığı Türkiye'ye nota vereceğini açıkladı

Süleymaniye'deki saldırının ardından Irak Cumhurbaşkanlığı Türkiye'ye nota vereceğini açıkladı
Yayınlanma:
A+ A-
Irak Cumhurbaşkanlığı, Süleymaniye'deki Erbet Havalimanı'na dün gerçekleştirilen hava saldırısında üç peşmergenin ölmesi sonrasında Türkiye'ye protesto notası vereceğini duyurdu.

Artı Gerçek - Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi'ne (IKBY) bağlı Süleymaniye vilayetinde bulunan Erbet Havaalanı'na yönelik saldırıya bir tepki de Irak Cumhurbaşkanlığı'ndan geldi.

'TEKRARLANAN BU SALDIRILARI EN GÜÇLÜ ŞEKİLDE KINIYORUZ'

Irak Cumhurbaşkanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, "Gün geçtikçe Irak topraklarında, özellikle de Kürdistan bölgesinde, askeri ve güvenlik gerekçeleri olmaksızın masum sivilleri, askeri ve güvenlik karargâhlarını hedef alan sistematik askeri saldırılar artmaktadır. Daha önce de ilgili Türk makamlarına, Irak'ın boşlukları doldurmak üzere ilgili güvenlik makamlarıyla masaya oturmaya hazır olduğunu açıkça ifade etmiştik. Türkiye, çağrılarımıza gerçek bir karşılık vermeden, güvenliğine zarar vermek isteyenlerin sızma yerleri olduğuna inanmaktadır. Komşu ülkeler arasında bazı güvenlik ihlalleri ve bazı askeri operasyonlar mümkündür. Ancak, askeri personelin yanı sıra şehirleri ve sivilleri hedef alan art arda askeri saldırılar düzenlemek, uluslararası hukukun reddettiği ve iyi komşuluk ilkeleriyle çelişen bir şeydir, özellikle de saldırı sadece açık savaşlarda kullanılan silahlarla gerçekleştiriliyorsa. Irak topraklarına yönelik Türk saldırganlığının olağan bir aracı haline gelen insansız hava araçları gibi, Irak'ın bugün sahip olduğu ve 2003'ten bu yana tanık olmadığı güvenlik ve istikrarı tehdit etmektedir. Bölgenin güvenli şehirlerine yönelik tekrarlanan bu saldırıları en güçlü şekilde kınıyoruz" dendi.

'PROTESTO MEKTUBUNU İLETECEĞİZ'

Açıklamda Irak'ın saldırıyla ilgili olarak Türkiye'ye protesto notası vereceği de duyuruldu. "Irak güvenlik bakanlıklarını çağırarak kendilerinden ayrıntılı bir rapor dinlemek üzere inisiyatif aldık. Ayrıca uluslararası toplumla kapsamlı temaslarda bulunacak ve Türkiye'nin Bağdat Büyükelçisini çağırarak Türkiye Cumhurbaşkanlığı makamına hitaben bir protesto mektubu ileteceğiz. Tekrarlanan Türk saldırganlığı sonucunda öldürülen hem sivil hem de güvenli askeri personelden oluşan Irak'ın kahraman şehitlerine rahmet ve ölümsüzlük diliyoruz. Yeni Irak, güvenlik ve haysiyet için sadece diyalog diline inanan bir Irak olduğundan ve güvenliğini, egemenliğini ve istikrarını baltalamak isteyenlere kayıtsız kalmayacağından, bu tür saldırıları durdurmak ve kınamak için ciddi bir şekilde çalışacağız" ifadelerine yer verildi.

NE OLMUŞTU?

Hem Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) hem de Irak merkezi hükümetinden Süleymaniye'de bulunan Erbet Havaalanı'na yapılan saldırının ardından Türkiye'ye suçlama ve kınama gelmişti. Irak Silahlı Kuvvetler Komutanlığı Sözcüsü Tümgeneral Yahya Resul, saldırının "Türkiye’den Irak hava sahasına geçen insansız hava araçları tarafından gerçekleştirildiğini" söylemişti. Saldırıda üç peşmergenin öldüğünü üçünün de yaralandığını duyuran Resul, "Pazartesi günü öğleden sonra saat 17.00’de Türkiye sınırından Irak hava sahasına giren bir dron, Kürdistan Bölgesi’nin Süleymaniye vilayetine bağlı Erbet ilçesindeki havalimanını bombalamıştır" ifadelerini kullanmıştı. Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başbakan Yardımcısı Kubad Talabani de saldırıyı kınayarak, "havalimanındaki peşmergelerin eğitim yaptığı sırada saldırıya uğradığını" söylemişti.. Talabani, görevi Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi'nin güvenlik ve istikrarını korumak olan güçlere yapılan saldırının hiçbir haklı gerekçesi olmadığını söylemiş ve tüm taraflara kapsamlı soruşturma çağrısı yapmıştı. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar