Süleymaniye saldırısı: Irak hükümeti ve IKYB'den Türkiye'ye kınama

Süleymaniye saldırısı: Irak hükümeti ve IKYB'den Türkiye'ye kınama
Yayınlanma:
A+ A-
Süleymaniye'de Erbet Havalimanı'na dün gerçekleştirilen hava saldırısında üç peşmergenin ölmesi üçünün de yaralanmasının ardından IKYB ve merkezi hükümetten Türkiye'ye kınama geldi. IKYB Başbakan Yardımcısı Talabani, kapsamlı soruşturma çağrısı yaptı.

Artı Gerçek - Süleymaniye’nin Erbet ilçesinde dün gerçekleştirilen havalimanını saldırısıyla ilgili hem Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) hem de merkezi hükümetten Türkiye'ye yönelik suçlama ve kınama geldi. Irak Silahlı Kuvvetler Komutanlığı Sözcüsü Tümgeneral Yahya Resul, saldırının "Türkiye’den Irak hava sahasına geçen insansız hava araçları tarafından gerçekleştirildiğini" söyledi. Saldırıda üç peşmergenin öldüğünü üçünün de yaralandığını duyuran Resul, "Pazartesi günü öğleden sonra saat 17.00’de Türkiye sınırından Irak hava sahasına giren bir dron Kürdistan Bölgesi’nin Süleymaniye vilayetine bağlı Erbet ilçesindeki havalimanını bombalamıştır" ifadelerini kullandı.

IKYB'DEN 'EGEMENLİK' VURGUSU VE KINAMA

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başbakan Yardımcısı Kubad Talabani de saldırıyı kınayarak, "havalimanındaki peşmergelerin eğitim yaptığı sırada saldırıya uğradığını" söyledi. Talabani, görevi Irak Kürdistan'ın güvenlik ve istikrarını korumak olan güçlere yapılan saldırının hiçbir haklı gerekçesi olmadığını söyledi. Talabani, tüm taraflara kapsamlı soruşturma çağrısı yaptı.

TALABANİ MERKEZİ HÜKÜMETİ 'ANAYASAL GÖREVİNİ YAPMAYA' ÇAĞIRDI

KYB Genel Başkanı Bafıl Talabani de saldırının "Kürdistan Bölgesi'ni istikrarsızlaştırmayı amaçladığını" savunarak, Irak hükümetini "Kürdistan topraklarını korumaya yönelik anayasal ve ulusal görevini" yerine getirmeye çağırdı. Talabani yayımladığı yazılı açıklamada saldırıyı "şiddetle kınadığını" belirterek, "Bu eylem, Kürdistan Bölgesi ve Irak'ın egemenliğinin açık bir şekilde ihlalidir" dedi. Süleymaniye Valisi Heval Ebubekir de Kürdistan Bölgesi ve federal hükümete mensup tüm taraflara iç çekişmelere son vererek, ülkenin egemenliğini koruma çağrısı yaptı. Süleymaniye'deki bombardıman, Türkiye'nin bölgeye yönelik hava saldırılarını artırdığı bir döneme denk geldi. Son olarak, 17 Eylül'de Musul'a bağlı Şengal'de bir araca düzenlenen saldırıda yerel kaynaklara göre üç YBŞ'li ölmüştü. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar