Suriye: İsrail, Şam'a roket saldırısı düzenledi

Suriye: İsrail, Şam'a roket saldırısı düzenledi
Yayınlanma:
A+ A-
Suriye, İsrail'in cuma akşamı başkent Şam yakınlarına füze saldırısı yaptığını duyurdu. Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ın, Hamas heyetiyle görüşmesinden iki gün sonra yapılan saldırıya hava savunma sistemlerinin karşılık verdiği aktarıldı.

Artı Gerçek - Suriye, İsrail'in cuma akşamı başkent Şam'a yönelik roket saldırısına hava savunma sistemiyle karşılık verdiğini duyurdu.

Resmi haber ajansı SANA'nın İsrail'in Şam'a roket saldırısı düzenlediğini duyurduğu haberde "Suriye Arap Ordusu'nun hava savunması, Şam kenti yakınlarında bazı noktalara İsrail’in füzeli saldırısına karşı koyarak düşman füzelerin çoğunu düşürdü" dendi.

Askeri bir kaynak SANA’ya yaptığı açıklamada, 21 Ekim 2022 saat 23:03 sularında Tabarayya Gölü’nün kuzeydoğu yönünden Şam kenti yakınlarındaki bazı noktalara yönelik hava saldırısı gerçekleştirdiğini öne sürdü.

Kaynak ayrıca, hava savunma sistemlerinin füzelere karşı koyduğunu ve çoğunu düşürdüğünü, sınırlı maddi hasar oluştuğunu söyledi. Şam kentindeki kaynaklar en az üç patlama duyduklarını ifade etmişti.

ESAD'IN HAMS İLE GÖRÜŞMESİNİN ARDINDAN YAPILAMSI DİKKAT ÇEKTİ

İsrailli yetkililer, genel olarak Suriye topraklarına düzenlenen saldırılar konusunda yorum yapmaktan kaçınıyor.

İsrail, iç savaşın başladığı 2011'den bu yana Suriye'de zaman zaman İran destekli Lübnan Hizbullahı ve rejime ait askeri noktalara saldırılar düzenliyor.

Londra merkezli Suriyeli muhalif örgüt Suriye İnsan Hakları Gözlemevi son saldırının İsrail'in bu yıl Suriye'ye yönelik 26. hava saldırısı olduğunu iddia etti.

İsrail en son 17 Eylül'de Şam Havalimanı ve yakınındaki askeri noktalara saldırı düzenlemiş, beş Suriye askeri ölmüştü.

Diğer yandan haftaiçi Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad 10 yıl sonra ilk kez ülkeye gelen Hamas heyetiyle bir görüşme yapmış, görüşmenin ardından Hamas "Bunun tarihi bir ziyaret ve ortak Suriye - Filistin hareketi için yeni bir başlangıç olduğunu düşünüyoruz" demişti.(DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar