Üst düzey Hamas heyeti Suriye'de Beşar Esad ile görüştü

Üst düzey Hamas heyeti Suriye'de Beşar Esad ile görüştü
10 yıl sonra ilk kez bir Hamas heyeti Suriye'de Devlet Başkanı Beşar Esad ile görüştü. Hamas siyasi büro üyesi Halil El Hayya basın toplantısında "Esad ile geçmişi geride bırakma konusunda uzlaştık" dedi.

Artı Gerçek -Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad ülkeyi 10 yıl sonra ilk kez ziyaret eden Hamas heyetiyle görüştü.

Filistin'de Gazze Şeridi'nin yöneten Hamas'ın liderleri Suriye'de 2011'de başlayan hükümet karşıtı ayaklanmaları desteklemiş, 2012'de Suriye'deki merkezlerini kapatmıştı. Bu hamle ortak müttefikleri İran'ın tepkisini çekmişti.

'ESAD İLE GEÇMİŞİ GERİDE BIRAKMA KONUSUNDA UZLAŞTIK'

Çarşamba günü ülkeye ulaşan Hamas heyeti düzenledikleri basın toplantısında ilişkileri normalleştirmek için yapılan ziyaretle ilgili açıklamalarda bulundu.

Hamas siyasi büro üyesi Halil El Hayya ziyaretin amacını "Geçmişin tüm sayfalarını kapatmak için" diye niteledi.

El Hayya " Bunun tarihi bir ziyaret ve ortak Suriye - Filistin hareketi için yeni bir başlangıç olduğunu düşünüyoruz" dedi.

Hamas yetkilisi "Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad ile geçmişi geride bırakma konusunda uzlaştık" ifadelerini kullandı.

'FİLİSTİN DAVASI BİR ARAP DESTEKÇİYE İHTİYAÇ DUYUYOR'

Esad hükümetiyle Hamas'ın ilişkileri normalleştirmesi İsrail'e karşı oluşturulan Suriye, Lübnan Hizbullahı ve İran'dan oluşan "direniş eksenine" örgütün yeniden dahil olmasını sağlayabilir.

El Hayya Suriye hükümeti ile ilişkilerin normalleşmesinin bir dizi etkeni olduğunu vurgulayarak bunlardan birinin İsrail'in Arap ülkeleri ile ilişkilerini geliştirmeye başlaması olduğunu söyledi.

Hamas yetkilisi Hayya "Filisin davası bugün bir Arap destekçiye ihtiyaç duyuyor" diye konuştu.

'TÜRKİYE VE KATAR DA HAMLEMİZİ DESTEKLEDİ'

Hamas liderleri ve destekçileri arasında Suriye ile ilişkilerin tekrar normalleştirilmesi konusunda fikir birliği olduğunu söyleyen El Hayya "Kararımızı bildirdiğimiz Katar ve Türkiye de dahil tüm ülkeler bu hamleden memnuniyet duydu ve bizi destekledi" dedi.

AKP hükümeti de son haftalarda iç savaşın başından bu yana ilişkileri kopardığı Suriye hükümetiyle ilişkileri normalleştirme sinyalleri vermiş son olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 6 Ekim'de "Alışılmış bir siyasetçi değilim dolayısıyla vakti saati geldiğinde biz Suriye'nin başkanıyla da görüşme yoluna gidebiliriz. Şu an itibariyle zaten alt düzeyde görüşmeler yapılıyor. Fakat bizim bütün arzumuz Suriye'deki terör gruplarının buradan arındırılması" demişti.

(DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar