Suriye'de First Lady Esma Esad, lösemi tedavisi görecek

Suriye'de First Lady Esma Esad, lösemi tedavisi görecek
Suriye devlet başkanlığından yapılan açıklamada First Lady Esma Esad’a akut miyeloid lösemi teşhisi konulduğu belirtildi. Esma Esad daha önce meme kanseri tedavisi görmüştü.

Artı Gerçek - Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ın eşi Esma Esad'a meme kanserinden tamamen kurtulduğunun açıklanmasından neredeyse 5 yıl sonra lösemi teşhisi konuldu.

Devlet başkanlığından yapılan açıklamada, çeşitli semptom ve klinik bulguların ortaya çıkması ve ardından yapılan bir dizi tıbbi muayene ve testin ardından First Lady Esma Esad’a akut miyeloid lösemi teşhisi konulduğu duyuruldu.

FAALİYETLERİNİ KISITLAYACAK

Açıklamada, Esma Esad'ın uygun sosyal mesafeyi korurken izolasyon koşulları gerektiren özel bir tedavi protokolüne tabi tutulacağı, bu nedenle doğrudan işten uzak durarak tedavi planı kapsamında etkinlik ve faaliyetlere katılacağı belirtildi.

Açıklamada "First Lady Esma Esad’ın bu tedavi sürecini tüm iradesi, kararlılığı ve Allah’a olan inancıyla geçireceği" dile getirildi.

48 yaşındaki Esma Esad, Ağustos 2019'da erken teşhis edildiğini söylediği meme kanserinden tamamen kurtulduğunu söylemişti.

2011'DEN BERİ ÖNEMLİ KAMUSAL ROLLER ÜSTLENDİ

Britanya doğumlu eski yatırım bankacısı, 2011'de Suriye'de savaşın başlamasından beri hayırseverlik çabalarına liderlik etme ve öldürülen askerlerin ailelerine destek olma gibi kamusal roller üstlendi. Suriye'deki birçok yardım ve kalkınma operasyonu için şemsiye kuruluş görevi gören büyük bir STK olan Suriye Kalkınma Vakfı'nı yöneten Esma Esad, geçen yıl Beşar Esad'a, 2011'den bu yana ilk resmi yurtdışı ziyareti olan Birleşik Arap Emirlikleri'nde (BAE) eşlik etti. (Reuters, SANA, Dış Haberler)

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar